Lieky na cukrovku s pomalým uvoľňovaním stačí podať len 3-krát ročne

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 24. 11. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Liečba cukrovky zvyčajne zahŕňa pravidelné injekcie inzulínu alebo iných liekov, ale čoskoro by si pacienti mohli pichať injekcie len niekoľkokrát ročne. Vedci zo Stanfordskej univerzity totiž vyvinuli systém na báze hydrogélu, ktorý počas niekoľkých mesiacov pomaly uvoľňuje lieky na kontrolu cukrovky a dokonca aj hmotnosti.
Účinná a pomerne nová forma liečby cukrovky zahŕňa lieky, ktoré napodobňujú hormón nazývaný ako glukagónu podobný peptid 1 (GLP-1), ktorý riadi uvoľňovanie inzulínu a znižuje chuť do jedla. Patria medzi ne lieky, ako sú Ozempic a Mounjaro, ktoré majú zrejme aj bonusový prínos v podobe zníženia hmotnosti. Tieto lieky sa zvyčajne podávajú raz týždenne, zatiaľ čo známejšie inzulínové injekcie sú potrebné denne. Tak či onak, táto prísna rutina môže byť pre pacientov značnou záťažou. A práve tento problém rieši tím zo Stanfordskej univerzity.
„Dodržiavanie liečby je jednou z najväčších výziev pri liečbe cukrovky 2. typu,“ povedal Eric Appel, hlavný riešiteľ štúdie. „Potreba iba troch injekcií ročne by ľuďom s cukrovkou alebo obezitou výrazne uľahčila dodržiavanie liečebného režimu“.
Na dosiahnutie tohto cieľa tím vyvinul hydrogél, do ktorého sa dajú vpraviť molekuly GLP-1 a potom sa vstrekne pod kožu. Keď sa tam dostane, pomaly sa rozpúšťa a uvoľňuje lieky v správnej dávke počas dlhšieho obdobia. Vedci navrhli hydrogél tak, aby bol dostatočne tekutý na to, aby sa dal aplikovať pomocou bežných injekčných striekačiek. No tiež, aby bol dostatočne stabilný na to, aby vydržal niekoľko mesiacov, a aby depot liečiva bol dostatočne malý na to, aby pacientovi nespôsoboval nepohodlie.
Pri testoch na potkanoch s cukrovkou 2. typu viedli injekcie hydrogélu s liečivom, ktoré boli podané raz za 42 dní, k lepšej regulácii hladiny glukózy v krvi a hmotnosti ako každodenné podávanie bežných liekov.
Podľa tímu je táto 42-dňová rutina u potkanov ekvivalentom štyroch mesiacov u ľudí. Tento časový rámec bol zvolený tak, aby sa zhodoval s obvyklým režimom preventívnych prehliadok. To znamená, že pacienti by mohli dostať injekcie v rámci bežných návštev lekára. Výskumníci však tvrdia, že sa im podarilo hydrogél vyladiť aj tak, aby uvoľňoval lieky počas niekoľkých dní alebo dokonca až šiestich mesiacov. To by z neho mohlo urobiť spoľahlivý systém na podávanie celého radu ďalších liekov, ako sú protizápalové lieky alebo liečba rakoviny.
Ďalšie kolo testov sa uskutoční na ošípaných, pretože tie majú kožu a endokrinný systém podobnejšie ľudským. Podľa tímu by sa testy na ľuďoch mohli začať už o 18 mesiacov až dvoch rokov. Výskum bol nedávno v magazíne Cell Reports Medicine.