Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nositeľný stetoskop nepretržite monitoruje pacientov v reálnom čase

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 11. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Či už ste sa objednali na zdravotnú prehliadku alebo sa zotavujete z choroby, váš lekár pravdepodobne využije stetoskop, aby počul, čo sa deje vo vnútri tela. Lekári sú však zaneprázdnení ľudia a nemôžu mať neustále ucho na hrudníku pacienta. Túto úlohu by však v budúcnosti mohli prevziať nositeľné zariadenia, ktoré vyvíjajú americkí výskumníci zo Severozápadnej univerzity.

Cieľom štúdie bolo navrhnúť a vyvinúť malé bezdrôtové zariadenie, ktoré by sa dalo umiestniť priamo na kožu na ľubovoľnú oblasť tela, odkiaľ môže nepretržite monitorovať srdcový tep pacienta, prúdenie vzduchu do pľúc a z pľúc, počúvať zvuky pri pohybe potravy alebo tekutín (či plynov) v črevách alebo dokonca hľadať problémy s prehĺtaním. A to všetko „bez záťaže spojenej s pevnou, drôtovou a objemnou technológiou“.

Každé nositeľné zariadenie má veľkosť náplasti, aj keď je o niečo hrubšie. Meria 40 mm na dĺžku, 20 mm na šírku a jeho hrúbka je 8 mm. Nachádza sa v ňom dvojica vysoko výkonných mikrofónov, flash pamäť, malá batéria a elektronika s pripojením Bluetooth.

Jeden z mikrofónov smeruje dovnútra tela, aby zachytil, čo sa deje vo vnútri, zatiaľ čo druhý smeruje von, aby sa vonkajšie zvuky mohli algoritmicky odstrániť zo zvukového obrazu, a zároveň ponúka pohľad na to, v akom prostredí sa pacient nachádza. To môže byť dôležitý faktor pri práci s predčasne narodenými deťmi.

Schéma nositeľného stetoskopu vyvinutého vedcami zo Severozápadnej univerzity.

„Bez ohľadu na umiestnenie zariadenia poskytuje nepretržité zaznamenávanie zvukového prostredia objektívne údaje o hladinách hluku, ktorým sú bábätká vystavené,“ vysvetlil Dr. Wissam Shalish, neonatológ z detskej nemocnice v Montreale a spoluautor článku. „Ponúka tiež okamžité možnosti riešenia akýchkoľvek stresujúcich zdrojov alebo potenciálne ohrozujúcich sluchových podnetov“.

Výskumníci zo Severozápadnej univerzity mali pri vývoji zariadení na mysli novorodeneckú intenzívnu starostlivosť a starostlivosť o dospelých po operáciách. Technológiu pritom otestovali na 15-tich predčasne narodených deťoch s dýchacími alebo črevnými problémami, ako aj na 55-tich dospelých a zistili, že fungujú s „presnosťou klinickej úrovne“.

Zariadenia umiestnené na spodnej časti krku predčasne narodených detí na jednotke intenzívnej starostlivosti zaznamenávali napríklad prúdenie vzduchu a pohyby hrudníka, čo by mohlo umožniť detekciu a klasifikáciu podtypov apnoe. A bábätká so senzormi umiestnenými na štyroch miestach na bruchu by mohli byť monitorované z hľadiska problémov s trávením.

Zistilo sa, že bezdrôtové nositeľné zariadenia sú schopné nepretržitého monitorovania zdravia s "presnosťou klinickej úrovne".

Pri testoch na dospelých výskumníci pripojili bezdrôtové nositeľné zariadenia k 35 ľuďom trpiacim chronickými pľúcnymi ochoreniami a 20 zdravým dospelým a dokázali analyzovať jeden dych z rôznych oblastí každého nositeľa súčasne.

„Hlavnou výhodou tohto zariadenia je možnosť súčasne počúvať a porovnávať rôzne oblasti pľúc,“ povedal Dr, Ankit Bharat, hrudný chirurg zo Severozápadnej fakultnej nemocnice. „Jednoducho povedané, je to akoby až 13 vysokokvalifikovaných lekárov počúvalo stetoskopmi rôzne oblasti pľúc súčasne a ich mysle sú synchronizované, aby vytvorili nepretržité a dynamické hodnotenie stavu pľúc, ktoré sa premietne do filmu na obrazovke počítača“.

Výskumníkov čaká ešte dlhá cesta, kým sa tieto nositeľné zariadenia začnú vyrábať, no sľubná štúdia bola nedávno uverejnená v magazíne Nature Medicine. Príklad schopnosti nositeľných zariadení potláčať hluk si môžete vypočuť vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.

Pilotná štúdia testovala neinvazívne bezdrôtové nositeľné monitorovacie zariadenia na 15 predčasne narodených deťoch v spolupráci s detskou nemocnicou v Montreale.