Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Miliroboty si razia cestu cez krvné cievy a rozbíjajú zrazeniny

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
2. 1. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zatiaľ čo niektoré krvné zrazeniny sa dajú odstrániť pomocou flexibilného nástroja, ktorý sa zavedie do postihnutej žily alebo tepny, k iným je oveľa ťažšie sa dostať. Tieto iné zrazeniny by sa jedného dňa mohli liečiť pomocou diaľkovo ovládaných „milirobotov“, ktoré si razia cestu cez cievy pacienta.

Tieto malé zariadenia, ktoré sú v súčasnosti v experimentálnej podobe, vytvorili vedci z holandskej Univerzity v Twente a Medicínskeho centra Radboudskej univerzity. Telo každého robota v tvare vývrtky, ktoré je vytlačené na 3D tlačiarni, má pritom veľkosť zrnka ryže a obsahuje permanentný magnet s rozmermi 1 x 1 milimeter.

Myšlienka je taká, že jeden alebo viacero milirobotov by sa mohlo zaviesť do postihnutej cievy pomocou kanyly. Potom by sa diaľkovo riadili cez túto cievu, až kým by sa nedostali ku krvnej zrazenine, ktorú by rozbili vŕtaním. Na pohyb robotov sa používa externý rotujúci magnet. Pri otáčaní magnetu sa zmagnetizované telo milirobota otáča okolo pozdĺžnej osi, čo mu umožňuje „plávať“ krvou v cieve, a to dokonca proti smeru toku krvi, až ku zrazenine.

3D model jedného z milirobotov.

Po rozbití zrazeniny potom externý magnet zmení smer, ktorým sa otáča. To spôsobí, že milirobot rovnako zmení smer otáčania, takže pláva späť po cieve k miestu, kde sa nachádza kanyla. Potom ho možno z cievy vybrať.

V laboratórnych experimentoch sa rotujúci magnet na robotickom ramene použil na vedenie viacerých milirobotov, hore aj dole prúdom, cez cievy spájajúce extrahovanú prasaciu aortu a obličky. Hoci maximálny prietok krvi bol 120 ml za minútu, predpokladá sa, že roboty by mohli prekonať aj väčší prietok, ak by sa použil silnejší vonkajší magnet.

Možné aplikácie pritom nekončia len pri liečbe krvných zrazenín.

Na tomto röntgenovom snímku je vidieť, ako si jeden z milirobotov (svetlý bod vpravo uprostred) razí cestu cez cievu spájajúcu dve obličky a aortu.

„Roboty môžu dopraviť lieky na veľmi špecifické miesta v tele, kde je liek najviac potrebný,“ povedal docent Islam Khalil, vedúci vedec z Univerzity v Twente. „Takto máme minimálne vedľajšie účinky vo zvyšku tela.“

Technológia sa ďalej vyvíja prostredníctvom partnerstva medzi Medicínskym centrom Randboudskej univerzity a spoločnosťou Triticum Medical. Vo videu na začiatku článku alebo priamo TU si môžete pozrieť niektoré z milirobotov v akcii.

Laboratórne zariadenie použité v štúdii.