Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Liečba rakoviny kože pomocou mRNA znižuje riziko úmrtia na polovicu

Liečba rakoviny kože pomocou mRNA znižuje riziko úmrtia na polovicu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
8. 1. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Moderna oznámila výsledky fázy 2b klinických skúšok svojej liečby rakoviny kože pomocou mRNA a pokračuje tak v sérii sľubných správ. V kombinácii s imunoterapiou liečba významne znížila riziko recidívy, metastáz a úmrtia v porovnaní so samotnou existujúcou liečbou. To otvára cestu pre klinické skúšky proti iným druhom rakoviny.

Hoci výskum mRNA prebieha už desaťročia, výrazne ho urýchlila pandémia ochorenia COVID-19. Spoločnosti Moderna a BioNTech, povzbudené úspechom vakcín proti COVID-19, pracujú na použití tejto technológie na iné ochorenia, pričom rakovina je sľubným prvým cieľom.

Liek spoločnosti Moderna na liečbu melanómu, známy ako mRNA-4157 (V940), je individualizovaná neoantigénová terapia. V podstate to znamená, že liek je navrhnutý osobne pre každého pacienta na základe štúdie jedinečného mutačného podpisu sekvencie DNA jeho nádoru. Na základe toho vedci vyvinú mRNA, ktorá kóduje špecifický kokteil až 34 neoantigénov, ktoré sa najlepšie zameriavajú na rakovinu daného pacienta a trénujú imunitný systém jeho tela, aby s ňou bojoval.

Do súčasnej štúdie bolo zaradených 157 pacientov s melanómom III/IV vo vysokorizikovom štádiu s cieľom otestovať účinnosť mRNA-4157 (V940). Po chirurgickom odstránení nádoru boli pacienti rozdelení do dvoch skupín - jedna dostávala kombináciu lieku mRNA a lieku KEYTRUDA, imunoterapeutického lieku od biotechnologickej spoločnosti Merck, zatiaľ čo druhá skupina dostávala len samotný liek KEYTRUDA.

V štúdii sa zistilo, že pri mediáne sledovania tri roky sa u pacientov, ktorí dostávali oba lieky, znížilo riziko recidívy rakoviny alebo úmrtia o 49 % v porovnaní s pacientmi, ktorí dostávali len liek KEYTRUDA. A čo je ešte lepšie, riziko vzniku vzdialených metastáz alebo úmrtia sa znížilo o 62 % v porovnaní so samotným liekom KEYTRUDA.

Nežiaduce účinky boli v jednotlivých skupinách štúdie podobné, pričom 25 % bolo hlásených pri kombinovanej liečbe a 20 % pri samotnej imunoterapii. Najčastejšími vedľajšími účinkami boli únava, bolesť v mieste vpichu a zimnica.

Na základe týchto sľubných výsledkov udelil úrad FDA v USA kombinácii mRNA-4157 (V940) a KEYTRUDA označenie Breakthrough Therapy Designation a Európska lieková agentúra ju prijala do schémy prioritných liekov (PRIME) na liečbu melanómu s vysokým rizikom.

Fáza 2b klinickej štúdie bude pokračovať, pričom v súčasnosti prebieha aj fáza 3, ktorá je zameraná na liečbu skorších štádií melanómu. Zároveň sa začína štúdia fázy 3, ktorá má skúmať účinnosť kombinovanej liečby proti nemalobunkovému karcinómu pľúc, pričom sa plánuje časom rozšíriť program aj na iné typy rakovinových nádorov.