Nanoboty poháňané močom zmenšujú nádory rakoviny močového mechúra u myší o 90 %

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 22. 1. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci vyvinuli nový spôsob liečby rakoviny močového mechúra prostredníctvom nanobotov, ktoré sú poháňané močovinou, odpadovou látkou nachádzajúcou sa v moči. Nanoboty sa poháňajú k rakovinovému nádoru a prenikajú do neho, aby poskytli svoju rádioaktívnu liečbu. Po jednej dávke sa nádory u myších modelov zmenšili takmer o 90 %. Tým sa otvorili dvere sľubnej alternatívnej liečbe tejto rakoviny, ktorá má tendenciu sa opakovať.
Súčasná liečba rakoviny močového mechúra, ktorá predstavuje približne 75 % prípadov, zahŕňa podávanie imunoterapeutických a / alebo chemoterapeutických liečiv do močového mechúra po resekcii nádoru. Aj keď tieto liečby vykazujú dobrú mieru prežitia, majú obmedzenú účinnosť. Svedčí o tom päťročná miera recidívy 30 % až 70 %, čo si vyžaduje, aby pacient podstupoval pravidelné a nákladné postupy sledovania močového mechúra (cystoskopia) a prípadne ďalšiu liečbu.
V snahe zlepšiť účinnosť liečby rakoviny močového mechúra výskumníci z Inštitútu pre výskum biomedicíny v Barcelone, v spolupráci s Inštitútom pre bioinžinierstvo Katalánska, CIC biomaGUNE a Autonómnou univerzitou v Barcelone vyvinuli nanoboty s vlastným pohonom, ktoré sa hromadia v mieste nádoru, aby priamo poskytli liečbu na boj proti rakovine.
S využitím vnútorného prostredia močového mechúra sú malé roboty poháňané močom, konkrétne močovinou v moči. Povrch nanorozmernej poréznej guľôčky oxidu kremičitého je upravený tak, aby niesol komponenty so špecifickými funkciami. Jedným z nich je ureáza, enzým, ktorý katalyzuje hydrolýzu močoviny prítomnej v moči na amoniak a oxid uhličitý. To spôsobuje, že nanobot sa sám poháňa. Ďalšou kľúčovou povrchovou zložkou je rádioaktívny jód, jód-131, rádioizotop bežne používaný na lokalizovanú liečbu nádorov.
Po injekcii nanobotov poháňaných ureázou do močových mechúrov myších modelov rakoviny močového mechúra výskumníci použili skenovanie pozitrónovou emisnou tomografiou, aby ukázali, že roboty sa nahromadili v mieste nádoru. Mikroskopické vyšetrenie, ktoré špeciálne vyvinuli výskumníci z Inštitútu pre výskum biomedicíny v Barcelone, ukázalo, že roboty prenikli do nádoru. Podávanie jódu-131 nanobotmi v mieste nádoru viedlo k zníženiu objemu nádoru až takmer o 90 %.
„Pri jednej dávke sme pozorovali 90% zníženie objemu nádoru,“ povedal Samuel Sánchez, jeden z príslušných autorov štúdie. „Je to výrazne efektívnejšie ako súčasné spôsoby liečby, keďže pacienti s týmto typom nádoru majú zvyčajne šesť až 14 návštev v nemocnici. Tento terapeutický prístup by zvýšil efektivitu znížením dĺžky hospitalizácií a nákladov na liečbu.“
Nová liečba pripravuje pôdu pre účinnejšiu liečbu rakoviny močového mechúra. Ďalším krokom pre vedcov, na ktorom už pracujú, je určenie, či sa nádory po liečbe opakujú. Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne Nature Nanotechnology.