Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vedci odhalili možnú súvislosť medzi tetovaním a lymfómom

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
30. 5. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Podľa novej štúdie tetovanie, bez ohľadu na jeho veľkosť, zvyšuje riziko vzniku lymfómu až o 21 %. Výskumníci tvrdia, že sa nesnažia odradiť ľudí od tetovania, no chcú len zabezpečiť, aby bol postup bezpečnejší.

Tetovania sú oveľa bežnejšie ako pred niekoľkými desaťročiami. Je to aj preto, že v súčasnosti sú považované za spoločensky prijateľnejšie. S celosvetovým nárastom popularity tetovania bol do značnej miery nevysvetliteľný nárast výskytu malígneho lymfómu, rakoviny lymfatického systému. V novej štúdii výskumníci z Lundskej univerzity vo Švédsku skúmali tieto dva faktory, aby zistili, či existuje spojenie.

„Identifikovali sme ľudí s diagnostikovaným lymfómom prostredníctvom populačných registrov,“ povedala Christel Nielsenová, docentka epidemiológie na Lundskej univerzite a vedúca a zodpovedajúca autorka štúdie. „Títo jedinci boli potom spárovaní s kontrolnou skupinou rovnakého pohlavia a veku, ale bez lymfómu. Účastníci štúdie odpovedali na dotazník o faktoroch životného štýlu, aby sme zistili, či boli tetovaní alebo nie.“

Lymfatický systém je súčasťou imunitného systému. Udržuje hladinu telesných tekutín v rovnováhe a chráni pred infekciou. Existujú dva hlavné typy rakoviny postihujúce lymfatický systém: non-Hodgkinov lymfóm (NHL), ktorý predstavuje približne 90 % všetkých lymfómov, a Hodgkinov lymfóm. Existuje asi 40 podtypov NHL, ktoré sa líšia v tom, ako rýchlo rastú a šíria sa. NHL patrí medzi najrozšírenejšie druhy rakoviny a môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku.

Štúdia zahŕňala 11 905 ľudí zo Švédska, z ktorých 2 938 malo lymfóm vo veku 20 až 60 rokov (ďalej len „prípady“). Z týchto účastníkov 54 % odpovedalo na dotazník o tetovaní; 47 % kontrolných subjektov (bez lymfómu) urobilo to isté. Prevalencia tetovania bola 21 % medzi prípadmi a 18 % medzi kontrolnými subjektmi.

„Po zohľadnení ďalších relevantných faktorov, ako je fajčenie a vek, sme zistili, že riziko vzniku lymfómu bolo o 21 % vyššie u tých, ktorí boli tetovaní,“ povedala Nielsenová. „Výsledky je teraz potrebné overiť a ďalej skúmať v iných štúdiách a takýto výskum pokračuje.“

Pred analýzou údajov vedci predpokladali, že väčšie tetovanie mohlo znamenať zvýšené riziko lymfómu. Nebolo to však tak. Riziko zostalo bez ohľadu na veľkosť.

„Zatiaľ nevieme, prečo to tak bolo,“ povedala Nielsenová. „Dá sa len špekulovať, že tetovanie, bez ohľadu na veľkosť, spúšťa v tele zápal nízkeho stupňa, ktorý zase môže spustiť rakovinu. Obraz je teda zložitejší, ako sme si pôvodne mysleli.“

Predchádzajúce štúdie zistili, že častice tetovacieho atramentu, a v skutočnosti aj kovové nanočastice zo samotnej tetovacej ihly, môžu cestovať až do lymfatických uzlín.

„Už vieme, že keď sa tetovací atrament vstrekne do kože, telo to interpretuje ako niečo cudzie, čo by tam nemalo byť, a aktivuje sa imunitný systém,“ povedala Nielsenová. „Veľká časť atramentu je transportovaná preč z kože do lymfatických uzlín, kde sa ukladá.“

Vedci teraz budú skúmať, či existuje súvislosť medzi tetovaním a inými typmi rakoviny, ako aj zápalovými ochoreniami. Ponúkajú aj nasledujúce rady.

„Ľudia budú pravdepodobne chcieť naďalej vyjadrovať svoju identitu prostredníctvom tetovania, a preto je veľmi dôležité, aby sme sa ako spoločnosť mohli uistiť, že je to bezpečné,“ povedala Nielsenová. „Pre jednotlivca je dobré vedieť, že tetovanie môže ovplyvniť vaše zdravie, a že by ste sa mali obrátiť na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak pociťujete príznaky, o ktorých si myslíte, že by mohli súvisieť s vaším tetovaním.“

Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne eClinical Medicine.