Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Infikované komáre vypúšťané dronmi môže byť vlastne dobrá vec

Infikované komáre vypúšťané dronmi môže byť vlastne dobrá vec
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 8. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V rámci úplne iného druhu boja proti choroboplodným zárodkom vedci vyskúšali spôsob, ako vypúšťať komáre infikované baktériami bojujúcimi proti chorobám nad populáciami náchylnými na vypuknutie horúčky dengue. Je to dômyselný spôsob, ako rozšíriť osvedčené riešenie.

Hoci distribúcia infikovaných komárov prostredníctvom dronu môže znieť ako nekalý spôsob šírenia chorôb, nedávna štúdia, ktorá sa zaoberala práve týmto, zistila, že tento prístup môže spôsobiť presný opak. Použité komáre boli totiž infikované baktériou Wolbachia, ktorá blokuje vírus spôsobujúci horúčku dengue, bolestivú infekciu, ktorou podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každoročne trpí 390 miliónov ľudí.

Stratégia zavádzania komárov, ktoré sú nejakým spôsobom geneticky upravené, sa ukazuje ako účinný spôsob boja proti chorobám, ktoré šíria. Dostať modifikované komáre do voľnej prírody však môže byť náročné a doteraz sa väčšina prístupov spolieha na to, že ich ľudia vypustia na zemi, čo môže zahŕňať jazdu cez náročný a potenciálne nebezpečný terén.

Začiatkom tohto roka sme boli svedkami použitia dronov pri šírení sterilizovaných komárov v Brazílii a teraz podobný prístup použila štúdia vedená Ya-Hsun Linom zo Svetového programu pre komáre (World Mosquito Program - WMP) so sídlom v austrálskom Melbourne. WMP je organizácia, ktorá je priekopníkom metódy boja proti šíreniu horúčky dengue založenej na baktérii Wolbachia.

Vypúšťanie komárov pomocou dronov sa môže zdať ako zlý nápad, ale ak sú komáre upravené tak, aby bránili šíreniu chorôb, môže to fungovať skvele.

Systém dodávajúci komáre na báze dronov, ktorý skonštruoval Lin a jeho kolegovia, má schopnosť preniesť 160 000 dospelých komárov. Hmyz je pripevnený k dronu v priestore s kontrolovanou teplotou a vlhkosťou, aby bol zdravý, ale uspaný, kým dron nedorazí do distribučnej zóny. Vtedy sa komáre vypustia v skupinách po 150, keď dron letí, aby sa hmyz rozšíril do širokého okolia.

Lin a jeho kolegovia uvádzajú, že pri dvoch terénnych testoch vykonaných na Fidži bola táto metóda distribúcie rovnako úspešná ako vypúšťanie komárov z pozemných zariadení, ale v tomto prípade mohli dispečeri komárov ovládať dron z bezpečného vzdialeného miesta, namiesto toho, aby museli jazdiť do hustej džungle. Druhý z dvoch testov potvrdil, že vypustené komáre boli schopné šíriť baktérie blokujúce Wolbachiu do voľne žijúcej populácie na ploche dvoch kilometrov štvorcových.

Program WMP už preukázal, že nasadenie komárov infikovaných Wolbachiou do voľnej prírody v Indonézii viedlo k 77 % zníženiu šírenia horúčky dengue. Vzhľadom na to, že za posledných 50 rokov došlo k 30-násobnému nárastu prípadov tejto choroby, nová kombinovaná metóda dronov a komárov predstavuje skutočnú nádej pre tých, ktorí sú každoročne postihnutí touto chorobou, keďže sa dostáva do nových oblastí.

Štúdia s podrobnými informáciami o tejto metóde bola nedávno uverejnená v magazíne Science Robotics.