Pridanie medu do jogurtu by malo zlepšiť zdravie čriev

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 12. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Dôkazy o prospešnosti probiotík pre zdravie sa množia a najnovší výskum teraz ukázal, že pridanie lyžice medu do jogurtu pomáha probiotikám, ktoré obsahuje, prežiť v črevách. Je to obojstranne výhodná kombinácia, ktorá je zdravá a chutná.
Jogurt je obľúbený fermentovaný produkt. Bežné jogurty sa vyrábajú kvasením mlieka pomocou štandardnej „zákysovej kultúry“ z baktérií Lactobacillus a Streptococcus. Probiotické jogurty dopĺňajú zákysovú kultúru o probiotické kmene, ako je napríklad Bifidobacterium animalis.
Existuje čoraz viac dôkazov, že konzumácia probiotík pozitívne ovplyvňuje zdravie čriev. Vzhľadom na to, že do jogurtov, ktoré sú zdrojom probiotík, sa bežne pridáva med, vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign v dvoch štúdiách skúmali vplyv pridávania medu do jogurtov na črevný mikrobióm.
„Zaujímalo nás kulinárske spojenie jogurtu a medu, ktoré je bežné v stredomorskej strave, a jeho vplyv na gastrointestinálny mikrobióm,“ povedala Hannah Holscherová, docentka na Katedre potravinárstva a výživy ľudí, ktorá je súčasťou Vysokej školy poľnohospodárstva, spotrebiteľských a environmentálnych vied (ACES) na Illinoiskej univerzite, a zodpovedajúca autorka oboch štúdií.
V prvej štúdii výskumníci skúmali, či pridanie jedného zo štyroch druhov medu - lucernového, pohánkového, ďatelinového a pomarančového - do komerčného jogurtu (Activia) obsahujúceho B. animalis ovplyvnilo prežívanie probiotík v jogurte počas trávenia. Do 170 g (dvoch tretín balenia) jogurtu pridali 42 g (dve polievkové lyžice) medu a zmes vystavili v laboratóriu roztokom, ktoré imitovali trávenie v ústach, žalúdku a črevách.
„Enzýmy v našich ústach, žalúdku a črevách pomáhajú pri trávení a uľahčujú vstrebávanie živín, ale tiež znižujú životaschopnosť mikróbov,“ povedala Holscherová. „To je skvelé, keď ide o patogény, ale nie nevyhnutne, keď ide o prospešné baktérie. Chceli sme zistiť, či med môže pomôcť probiotickým baktériám prežiť v črevách.“
V prípade roztokov v ústach a žalúdku výskumníci nepozorovali žiadny rozdiel v prežívaní B. animalis medzi rôznymi druhmi medu a kontrolnými verziami jogurtu zmiešaného s cukrom alebo vodou. Jogurt s medom, najmä s ďatelinovým medom, však napomáhal prežívaniu probiotika v črevnej fáze trávenia.
Potom vedci overili svoje zistenia z prvej štúdie v klinickej štúdii. Šesťdesiatšesť zdravých dospelých osôb bolo náhodne rozdelených do dvoch skupín: kontrolná skupina jedla 170 g komerčného pasterizovaného jogurtu s B. animalis dvakrát denne počas dvoch týždňov a liečebná skupina jedla rovnaké množstvo toho istého jogurtu a 21 g ďatelinového medu počas rovnakého obdobia.
Po dvoch týždňoch a po štvortýždňovom „vyprázdňovacom“ období sa liečebná a kontrolná skupina vymenili. Účastníci boli požiadaní, aby nekonzumovali doplnkové alebo diétne probiotiká, fermentované mliečne výrobky a fermentované potraviny. Poskytli vzorky stolice a informácie o svojej stolici, ako aj vyplnili dotazníky na hodnotenie svojej nálady, poznania o zlepšení a celkovej pohody.
„Naše zistenia ukázali, že spojenie medu s jogurtom podporilo prežívanie jogurtových probiotických baktérií v črevách, takže výsledky laboratórnej štúdie sa skutočne premietli do reálneho použitia u ľudí,“ povedala Holscherová.
Vedci však zistili, že pridanie ďatelinového medu do jogurtu nemalo vplyv na to, ako dlho potrava putuje črevami, na frekvenciu vyprázdňovania, náladu ani na poznanie o zlepšení. Holscherová to pripisuje tomu, že účastníci boli na začiatku zdraví.
Uskutočnila sa aj malá následná štúdia, v ktorej 36 účastníkov konzumovalo jogurt s cukrom. Porovnaním výsledkov všetkých troch podmienok štúdie vedci zistili, že kombinácia jogurtu a medu zachovala najviac probiotík, ale nemala žiadny vplyv na ostatné merané zdravotné faktory.
„Zistili sme, že jedna polievková lyžica medu v porcii jogurtu pomáha podporovať prežitie probiotík,“ uviedla Holscherová. „Musíme však mať na pamäti, že med je pridaný cukor a väčšina ľudí si musí uvedomiť množstvo cukru v strave, aby si udržali zdravú telesnú hmotnosť. Pridanie trochy medu do nesladeného jogurtu je však príjemným kulinárskym spojením, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička.“
Prvá aj druhá štúdia boli nedávno uverejnené v magazíne The Journal of Nutrition. Výskum podporila americká Národná rada pre med.