Bežný liek obnovuje mladistvú funkciu na čistenie starnúceho mozgu
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 20. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Ukázalo sa, že liek používaný na vyvolanie pôrodu u tehotných žien reaktivuje malé cievne pumpy na čistenie odpadu v mozgoch starých myší. Zistenie by mohlo byť prísľubom pre nový spôsob boja proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe a celkovému poklesu kognitívnych funkcií.
Keď náš mozog funguje správne, existuje nadbytok bielkovín, ktoré sa vytvárajú z energeticky náročných procesov, ktoré prebiehajú medzi našimi neurónmi. Tieto proteíny je potrebné odstrániť, aby mozog mohol naďalej správne fungovať. Ak tomu tak nie je, môžu „zašpiniť“ mozog, čo vedie k spletencom beta amyloidu a tau proteínu, ktoré sú charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby alebo k nahromadeniu alfa-synukleínu, ktorý sprevádza Parkinsonovu chorobu.
V roku 2012 dánsky neurológ Maiken Nedergaard prvýkrát opísal systém, ktorý využíva mozgovomiechový mok na odstránenie odpadu z mozgu a nazval ho ako glymfatický systém. Teraz sa Nedergaard a jej kolegovia pozreli hlbšie do glymfatického systému so zameraním sa na lymfatické cievy nazývané ako lymfangióny. Ide o sériu malých púmp v krku, ktoré sú zodpovedné za presun špinavého mozgovomiechového moku z mozgu do lymfatického systému, kde sa nakoniec dostane do obličiek na spracovanie.
Pomocou pokročilého sledovania častíc na modeloch myší bolo zistené, že ako hlodavce starnú, kontrakcie v týchto cievnych pumpách sa znižujú. V dôsledku toho vedci zistili, že starším myšiam vyteká z mozgu o 63 % menej špinavého mozgovomiechového moku v porovnaní s mladšími myšami, čo pripravilo pôdu pre to, aby hlodavce utrpeli kognitívny pokles.
Nedergaard bol zvedavý, či by dokázal naštartovať pumpy a vrátiť ich do činnosti, a tak sa zameral na skutočnosť, že lymfangiony sú vystlané bunkami hladkého svalstva. Preto spolu so svojim tímom hľadali liek s názvom prostaglandín F2α, ktorý pôsobí na tieto typy buniek a bežne sa používa na vyvolanie pôrodu u tehotných žien. Samozrejme, podanie lieku starším myšiam lokálnym krémom opäť spustilo pumpy do tej miery, že tím videl, že tok špinavého mozgovomiechového moku z mozgu sa vrátil na rovnakú úroveň účinnosti ako u mladších myší.
Ak by sa výsledky udržali aj v testoch na ľuďoch, objav by mohol ponúknuť úplne nový spôsob boja proti účinkom kognitívnych porúch a chorôb súvisiacich s mozgom.
„Tieto cievy sú vhodne umiestnené blízko povrchu kože, vieme, že sú dôležité, a teraz vieme, ako urýchliť ich funkciu,“ povedal spoluautor štúdie Douglas Kelley z Rochesterskej univerzity. „Je možné vidieť, ako by tento prístup, možno v kombinácii s inými intervenciami, mohol byť základom pre budúce terapie týchto chorôb.“
Výskum bol nedávno publikovaný v magazíne Nature Ageing.