Podkožný implantát dodá naloxón na zabránenie predávkovania opioidmi
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 21. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keď sa niekto predávkuje opioidmi, je nesmierne dôležité, aby čo najskôr dostal dávku lieku naloxónu, ktorý zvráti účinok opioidov, inak by mohlo dôjsť k úmrtiu. Práve na to slúži nový podkožný implantát, ktorý automaticky dodá naloxón do tela predávkovaného pacienta.
Implantát iSOS, ktorého názov je akronymom pre „Implantable System for Opioid Safety“ (Implantovateľný systém pre bezpečnosť opioidov), vyvíja tím vedcov z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) a nemocnice Brigham and Women's Hospital patriacej Harvardovej univerzite.
Zariadenie má rozmery 78 mm na dĺžku, 12 mm na šírku a 8 mm na hrúbku. Obsahuje 10 miligramov naloxónu v integrovanom zásobníku a okrem toho obsahuje elektroniku, ako je batéria, vibrátor a modul Bluetooth, ako aj viacero EKG elektród a súbor ďalších senzorov. V ideálnom prípade by sa implantovalo priamo pod kožu v blízkosti solar plexu. Tento zákrok by sa dal rýchlo vykonať na klinike s použitím lokálneho anestetika.
Po zavedení iSOS monitoruje telesnú teplotu, srdcovú frekvenciu, frekvenciu dýchania a nasýtenie krvi kyslíkom. Ak sa tieto parametre zmenia spôsobom, ktorý naznačuje, že došlo k predávkovaniu opioidmi, zariadenie aktivuje svoj vibrátor, ktorý vydá hmatové aj zvukové upozornenie.
Odosiela tiež varovanie do aplikácie v smartfóne pacienta. V prípade falošne pozitívneho nálezu môže pacient prostredníctvom tejto aplikácie implantát „odložiť“. Ak tak však neurobí okamžite, iSOS pristúpi k rýchlemu napumpovaniu dávky naloxónu do krvného obehu. Aplikácia tiež odošle upozornenie vopred určenému núdzovému kontaktu.
V laboratórnych testoch zariadenie úspešne oživilo 96 % prasiat predávkovaných fentanylom v priemere za 3,2 minúty. Jeho batéria v súčasnosti vystačí na 16 dní monitorovania životných funkcií a podľa potreby sa dá bezdrôtovo nabíjať.
Zásobník naloxónu sa môže dopĺňať podkožnou ihlou zavedenou cez kožu do portu na vrchnej strane implantátu. Vzhľadom na skutočnosť, že liek vydrží pri telesnej teplote najmenej 14 dní, predpokladá sa, že pacienti by jednoducho raz za dva týždne navštívili kliniku, aby si nabili batériu a doplnili zásobník.
Hoci existujú aj neimplantovateľné nositeľné zariadenia určené na používanie závislými od opiátov, ktorí chcú prežiť náhodné predávkovanie, tím, ktorý stojí za systémom iSOS, uvádza, že tieto systémy zvyčajne nedodávajú dostatočnú dávku naloxónu dostatočne rýchlo. Okrem toho, keďže tieto zariadenia sa musia každý deň manuálne umiestniť na telo, je možné, že mnohí jedinci sa časom jednoducho prestanú obťažovať ich používaním.
Jeden z vedúcich vedcov však povedal, že niektorí ľudia, ktorí by mohli mať z iSOS úžitok, sa môžu brániť jeho implantácii.
„Aj keď veríme, že mnohí vysoko rizikoví jedinci, ktorí hľadajú spoľahlivé, život zachraňujúce zásahy, budú otvorení prijatiu zariadenia iSOS, rozhodnutie prijať implantovateľné zariadenie je závažné a nemusí byť všeobecne akceptované,“ hovorí docent Giovanni Traverso z MIT, hlavný autor štúdie. „Budúca práca na vnímaní a prijateľnosti bude zahŕňať štúdie na lepšie pochopenie názorov pacientov aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Tento výskum pomôže riešiť obavy, zdokonaliť zariadenie a zabezpečiť, aby spĺňalo potreby a očakávania potenciálnych používateľov.“
Očakáva sa, že klinické skúšky na ľuďoch sa začnú v priebehu troch až piatich rokov. Článok o výskume MIT bol nedávno uverejnený v magazíne Device.