Pridanie ďalších „batérií“ T-bunkám ich dobíja v boji proti rakovine
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 26. 9. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Takzvané T-bunky sú našou prvou obrannou líniou proti rakovine, ale tento boj ich zvyčajne vyčerpáva. Vedci teraz našli spôsob, ako im dodať ďalšie „batérie“, aby mohli bojovať dlhšie, pričom prvé výsledky sa ukázali ako sľubné na laboratórnych myšiach.
V spravodlivom boji by imunitný systém rakovinu vždy zničil, ale táto zákerná choroba nehrá fér. Okrem mnohých trikov, ako sa vyhnúť odhaleniu, nádory okolo seba vytvárajú mikroprostredie, ktoré je pre imunitné bunky toxické a odčerpáva im energiu. Trvalá imunitná reakcia proti patogénu, akým je rakovina, tak môže viesť k vyčerpaniu T-buniek.
Hľadanie spôsobov, ako imunitný systém nabiť energiou, aby mohol pokračovať v boji, je hlavným cieľom imunoterapie. Tím z nemocnice Brigham and Women's Hospital teraz demonštroval nový spôsob, ako obnoviť T-bunky, a to v podstate výmenou ich batérií.
Mitochondrie sú organely, ktoré produkujú chemickú energiu pre bunky, ale počas vyčerpania T-buniek sa tieto malé batérie môžu stratiť alebo poškodiť. Predchádzajúce štúdie ukázali, že rakovinové bunky môžu používať nanotrubičky ako „malé chápadlá“ na vyžmýkanie mitochondrií z imunitných buniek. V novej štúdii vedci zistili, že by mohli použiť rovnaký mechanizmus na opačný účel a teda darovať T-bunkám nové mitochondrie. A to zo stromálnych buniek kostnej drene (SBKD).
Tím kultivoval SBKD a T-bunky spoločne a po 48 hodinách zistil, že až štvrtina T-buniek získala ďalšie mitochondrie. Vedci tieto nabité imunitné bunky nazvali ako Mito+. Pri testoch na myšiach sa pritom zistilo, že Mito+ bunky ľahšie prenikajú do nádorov a silnejšie na ne útočia. Nádory sa výrazne zmenšili a 75 % liečených myší prežilo celé 60-dňové obdobie štúdie. Naopak, u kontrolných myší nádory naďalej rástli a všetky do 20 dní uhynuli.
Zaujímavé je, že Mito+ bunky sa mohli rýchlo množiť a odovzdávať svoje extra mitochondrie novým bunkám. Aj iné imunitné bunky, ako napríklad lymfocyty a CAR-T bunky, vykazovali po prijatí dodatočných mitochondrií lepšie schopnosti zabíjať rakovinu.
„Tieto supernabité T-bunky prekonávajú jednu zo základných prekážok imunoterapie tým, že prenikajú do nádoru a prekonávajú imunitne neplodný stav v nádore,“ uviedol Shiladitya Sengupta, korešpondujúci autor štúdie. „Mitochondrie poskytujú palivo. Je to, akoby sme T-bunky zobrali na čerpaciu stanicu a natankovali im benzín. Táto transplantácia mitochondrií je úsvitom organelárnej terapie, keď sa bunke dodá organela, aby bola účinnejšia.“
Tím tvrdí, že v budúcnosti by sa stromálne bunky kostnej drene mohli odobrať pacientom a použiť na dobitie ich vlastných imunitných buniek, ktoré by sa potom vrátili do tela, aby účinnejšie bojovali proti rakovine. Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Cell.