Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nová liečba cukrovky 2. typu by mohla ukončiť inzulínové injekcie

Nová liečba cukrovky 2. typu by mohla ukončiť inzulínové injekcie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
21. 10. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Až 86 % pacientov s cukrovkou druhého typu liečených novým postupom už nepotrebovalo inzulín počas dvojročnej štúdie, na ktorej sa zúčastnili. Tento postup by mohol zmeniť situáciu pre takmer pol miliardy ľudí, ktorí v súčasnosti podľa odhadov žijú s touto chorobou na celom svete.

Štúdia, ktorú viedla Dr. Celine Buschová, výskumníčka z Amsterdamskej Univerzity medicínskeho centra, bola nedávno prezentovaná na tohtoročnom kongrese United European Gastroenterology Week vo Viedni v Rakúsku. Vykonala sa na malej skupine 14-tich účastníkov vo veku od 28 do 75 rokov, ktorí boli sledovaní počas 24 mesiacov.

Diabetes 2. typu je dlhodobé ochorenie, ktoré ovplyvňuje spôsob, akým telo spracováva krvný cukor, tzv. glukózu. Telo buď odoláva inzulínu, alebo ho neprodukuje dostatok. To má za následok, že v krvnom obehu koluje príliš veľa glukózy. Vysoká hladina cukru v krvi môže viesť k mnohým poruchám: ochoreniam srdca, zlyhaniu obličiek, problémom so zrakom, poškodeniu nervov a dokonca aj k problémom s nohami, čo si nakoniec môže vyžiadať amputáciu.

Diabetici 2. typu môžu byť schopní zvládnuť tento stav pomocou diéty a cvičenia. No ak to nestačí, na reguláciu hladiny cukru v krvi a prevenciu komplikácií môžu byť potrebné lieky alebo inzulínová liečba. Hoci inzulín vo všeobecnosti funguje, môže viesť k vedľajším účinkom vrátane nárastu hmotnosti. Navyše inzulín môže stáť veľa peňazí, v závislosti od toho, kde na svete žijete.

V tejto novej štúdii Dr. Buschová vykonala postup nazývaný ako terapia zmeny buniek prostredníctvom elektroporácie (Recellularization via Electroporation Therapy alebo ReCET). Elektroporácia je endoskopická operácia, pri ktorej sa používajú kontrolované elektrické impulzy na „vytvorenie malých, nezvratných otvorov v bunkových membránach“ a zvyčajne sa používa na uľahčenie prenosu DNA do buniek. V tomto prípade sa používa na zlepšenie citlivosti tela na vlastný inzulín.

Zaujímavé je, že hoci sa preukázalo, že táto liečba zvyšuje citlivosť organizmu na inzulín produkovaný vnútorne, presný mechanizmus, ktorý za ňou stojí, ešte nie je úplne pochopený. Po endoskopickom zákroku účastníci dva týždne dodržiavali prísnu izokalorickú tekutú diétu. Potom začali týždenne užívať liek semaglutid. Ten sa predpisuje na liečbu diabetikov 2. typu prostredníctvom kontroly hladiny cukru v krvi.

Pri 6 a 12 mesačných kontrolách 12 zo 14 účastníkov už nepotrebovalo liečbu inzulínom. Nepotrebovali ho ani po 24 mesiacoch. Podľa vedcov neboli hlásené žiadne závažné nežiaduce účinky. A iba jeden pacient nemohol tolerovať maximálnu dávku semaglutidu kvôli nevoľnosti.

Dr. Buschová uviedla, že tieto výsledky naznačujú, že „Terapia ReCET je bezpečný a uskutočniteľný postup, ktorý v kombinácii so semaglutidom môže účinne odstrániť potrebu inzulínovej liečby“.

„Na rozdiel od farmakologickej liečby, ktorá si vyžaduje každodenné dodržiavanie liečby, ReCET je bez komplikácie, čím sa rieši kritický problém trvalého dodržiavania liečby pacientom pri liečbe diabetu 2. typu,“ pokračovala. „Okrem toho je táto liečba modifikujúca ochorenie. Zlepšuje citlivosť pacienta na jeho vlastný (endogénny) inzulín, čím rieši hlavnú príčinu ochorenia, na rozdiel od v súčasnosti dostupnej farmakologickej liečby, ktorá nanajvýš kontroluje ochorenie.“

Dr. Buschová uviedla, že výskumný tím uskutoční väčšie, náhodné štúdie na overenie výsledkov tejto štúdie. Vzhľadom na to, že táto úvodná štúdia trvala dva roky, kým mohli byť jej výsledky publikované, môže chvíľu trvať, kým terapia ReCET pomôže liečiť cukrovku vo väčšom rozsahu.