Revolučný invalidný vozík sa riadi bez rúk len na základe operadla
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 31. 10. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Riadenie invalidného vozíka doľava alebo doprava môže byť namáhavý a neefektívny proces, pretože musíte brzdiť jedným zadným kolesom a zároveň silnejšie tlačiť na druhé. Nový inteligentný invalidný vozík rieši tento problém revolučným spôsobom, pretože na riadenie využíva pohyblivú opierku chrbta.
Veľkým problémom tradičných invalidných vozíkov sú dve predné kolieska, ktoré sa pasívne otáčajú ako kolesá nákupného vozíka. Hoci umožňujú vozíku otáčať sa na mieste, nezostávajú pevne nasmerované jedným smerom. To znamená, že ak sa používateľ invalidného vozíka snaží pohybovať dopredu po povrchu, ktorý sa napríklad zvažuje na jednu stranu, predné kolesá sa automaticky otočia tak, aby smerovali dolu týmto svahom. V dôsledku toho musí používateľ neustále zatáčať do protismeru, aby to vyrovnal.
Nielenže sa pri tom spotrebuje značné množstvo energie, ktorá by mohla byť použitá na pohyb vpred, ale používateľ tiež veľmi zaťažuje ramená, paže a ruky. Veci by boli oveľa jednoduchšie, keby sa predné kolesá dali riadiť ako kolesá auta. Ešte lepšie by bolo, keby systém riadenia ponechával používateľovi voľné ruky, aby sa svalová sila mohla využívať výlučne na pohon. Prípadne by sa jedna ruka mohla využívať na pohyb vozíka dopredu, zatiaľ čo druhá by sa mohla používať na držanie smartfónu, šálky kávy alebo niečoho iného.
Práve tu prichádza na rad nový invalidný vozík. Vyvíjajú ho Reto Togni a Stefan Villiger, ktorí sú výskumnými asistentmi v Laboratóriu biomechaniky pohybu na ETH Zürich.
Používateľ vozíka je schopný nakloniť jeho operadlo doľava alebo doprava jednoducho tak, že sa podľa toho nakloní. Na to reaguje čisto mechanický spojovací systém tak, že otáča predné kolieska v príslušnom smere a zabraňuje ich vychýleniu z tejto orientácie. Zastavenie sa stále vykonáva obvyklým spôsobom, zachytením a spomalením oboch zadných kolies rukami.
Pri testovaní tejto technológie nechali vedci 29 dobrovoľníkov absolvovať šesť po sebe idúcich jázd cez prekážkovú dráhu, najprv na bežnom vozíku a potom na novom vozíku. Senzory v zadných hnacích kolesách oboch vozíkov ukázali, že účastníci spotrebovali podstatne menej energie, keď používali vozík s pohyblivým operadlom.
Dokonca sa zistilo, že pri jednoduchom pohybe rovno dopredu umožňoval nový vozík testovaným osobám ísť rýchlejšie ako na tradičnom vozíku, ale s menšou námahou. Jediná vec, v ktorej nový vozík nie je taký dobrý, je otáčanie na mieste. Z tohto dôvodu je vybavený páčkou, ktorou možno dočasne odpojiť systém riadenia, a tak umožniť pasívne otáčanie predných kolies.
Togni a Villiger teraz komercializujú svoj invalidný vozík prostredníctvom spin-off spoločnosti Versive. Dúfajú, že výrobok bude na trhu do polovice roka 2027.
„Stále sú chvíle, keď sme prakticky unesení jednoduchosťou nášho nápadu - a mnohými výhodami, ktoré ponúka,“ hovorí Togni.