Solárne zariadenie zo starých pneumatík čistí vodu za menej ako 1c / liter
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 7. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci v Kanade demonštrovali nové sľubné solárne zariadenie, ktoré dokáže prečistiť 3,79 litra vody denne, a to len za niekoľko centov. A čo je ešte lepšie, zariadenie je vyrobené zo starých pneumatík a dokáže dokonca vyrábať malé množstvo elektriny.
Na Zemi nie je nedostatok vody, ale iróniou je, že len veľmi málo z nej je bezpečnej na pitie. Oceány sú príliš slané a rieky a jazerá sú často príliš znečistené, takže mnohí ľudia nemôžu uspokojiť svoje základné potreby.
Nové zariadenie od výskumníkov z Univerzity Dalhousie v Kanade by však mohlo pomôcť ľuďom získavať pitnú vodu lacno. Základná konštrukcia zariadenia vyzerá povedome - ide o plávajúci solárny destilátor, ktorý nasáva vodu zospodu a odparuje ju pomocou tepla zo slnečného žiarenia, kde kondenzuje na kupole, ktorá smeruje vodu do vaku na zber.
Zariadenie prešlo testami v reálnom svete a vyprodukovalo až 3,67 l čerstvej vody za deň na m2 materiálu. To je približne 1,5-násobok množstva vody, ktoré denne potrebuje priemerný človek. Rozšírenie na komunitu by mohlo zahŕňať výrobu väčších vodných zdrojov alebo ich flotilu.
Dôležité je, že je aj lacné - zariadenie dokáže vyrobiť vodu za cenu len 0,8 centa za liter. Kľúčom k úspechu je, že na rozdiel od podobných zariadení, ktoré využívajú drahé kovy ako zlato a striebro, sú tu hlavným materiálom staré pneumatiky. Vďaka tomu sú náklady nízke a zároveň sa tento odpadový materiál nedostane na skládku.
Tieto pneumatiky sa spracúvajú prostredníctvom tzv. pyrolýzy, ktorá spočíva v ich zahrievaní pri vysokej teplote bez prístupu kyslíka, čím vzniká uhlík. Ten sa potom zmieša s plazmovými karbidmi titánu, ktoré zachytávajú svetlo a premieňajú ho na teplo na odparovanie vody. V tomto prípade je na hornom povrchu plávajúcej peny pod kupolou umiestnená papierovo tenká vrstva tohto materiálu.
Ako bonus sa dá solárny destilačný prístoj upraviť tak, aby prostredníctvom termoelektrického efektu vyrábal aj malé množstvo elektrickej energie. Podľa tímu by to neposkytovalo veľa energie, ale mohlo by to stačiť na napájanie malých senzorov kvality vody.
Existuje množstvo solárnych zariadení, vrátane tých, ktoré zbierajú vodu zo vzduchu, a tých, ktoré plávajú na vodných plochách, ako je tento. O niektorých navrhovaných konštrukciách sa tvrdí, že sú účinnejšie a produkujú viac vody za deň, ale táto nová konštrukcia získava body navyše za to, že je mimoriadne lacná. To je veľká výhoda pre rozvojové krajiny a izolované oblasti, kde by to mohlo byť najužitočnejšie.
„Nemali by sme vyrábať drahé alebo veľmi komplikované zariadenie,“ povedala Dr. Mita Dasogová, spoluautorka štúdie. „Musí byť jednoduché na výrobu, musí dlho vydržať a musí sa dať ľahko rozobrať a premiestniť.“
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne iScience.