Povlak na zdravotnícke pomôcky zastaví tvorbu zrazenín imitáciou krvnej cievy
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 15. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keď krv pacienta preteká katétrami, stentmi alebo inými zdravotníckymi pomôckami, vždy existuje riziko, že sa môžu vytvoriť škodlivé zrazeniny. Nový experimentálny povlak inšpirovaný biotechnológiou by tomu mohol zabrániť bez použitia liekov na riedenie krvi.
Vždy, keď sa krv dostane do kontaktu s materiálom, ktorý nie je telom, spustia sa ochranné proteíny v plazme, aby tento materiál izolovali a vytvorili okolo neho zrazeninu. Ak by sa táto zrazenina vytvorila napríklad v dialyzačnom prístroji, mohla by brániť liečbe alebo by sa dokonca mohla uvoľniť a spôsobiť pacientovi mŕtvicu.
Aby sa to nestalo, lekári často podávajú lieky na riedenie krvi, ktoré zastavujú zrážanie krvi. Takéto lieky však majú negatívne vedľajšie účinky, vrátane rizika nekontrolovateľného krvácania.
Niektorí vedci preto vyvinuli protizrazeninové povlaky, ktoré odpudzujú plazmatické bielkoviny a zabraňujú im v kontakte s podkladovými syntetickými povrchmi. Podľa Dr. Jayachandrana Kizhakkedathu z kanadskej Univerzity v Britskej Kolumbii však takéto povlaky môžu za určitých okolností stále umožniť tvorbu zrazenín.
S ohľadom na tento problém Kizhakkedathu a jeho kolegovia vytvorili povlak „selektívnej interakcie proteínov“ (SIP), ktorý funguje ako prirodzená vnútorná výstelka ciev.
Materiál na báze polyméru obsahuje „povrchovo konjugované chránené pozitívne nabité makromolekuly“, ktoré v skutočnosti interagujú s plazmatickým proteínom známym ako faktor XII. Stručne povedané, hoci molekuly zasahujú do proteínu, bránia mu v premene na jeho formu faktora XIIa, ktorý zráža krv.
Pri testoch vykonaných na ľudskej krvi nanesenej na sklenených povrchoch a na skratoch umiestnených v krčných žilách králikov sa zistilo, že povlak SIP výrazne spomaľuje tvorbu krvných zrazenín. Napríklad na skle s povlakom sa krv zrážala viac ako hodinu, zatiaľ čo na skle bez povlaku len 10 minút. A čo je dôležité, keď krv už nebola v kontakte s povlakom, opäť sa dokázala normálne zrážať.
„Tento objav by mohol byť transformačným krokom vo vývoji bezpečnejších zdravotníckych pomôcok,“ hovorí Kizhakkedathu. „Navrhnutím povlaku, ktorý napodobňuje prirodzený prístup tela k prevencii zrážania krvi, sme vytvorili riešenie, ktoré by mohlo výrazne znížiť potrebu rizikových liekov na riedenie krvi pred a po použití týchto pomôcok pacientmi.“
Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ako povlak interaguje s inými krvnými bielkovinami a bunkami. Štúdia je opísaná v článku, ktorý bol nedávno uverejnený v magazíne Nature Materials.