Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Úžasné nové obrázky približujú „atlas človeka“ k prvému návrhu

Úžasné nové obrázky približujú „atlas človeka“ k prvému návrhu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 11. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Osem rokov po vytvorení konzorcia Human Cell Atlas (HCA alebo Atlas ľudských buniek), ktoré si dalo za cieľ zmapovať celé ľudské telo, teda približne 37,2 bilióna buniek, vedci odhaľujú, že je takmer vo fáze prvého návrhu. Vedci nedávno odhalili lepší pohľad na to, čo prichádza, s úžasnými obrázkami, ktoré predstavujú tisícky hodín investovaných do vytvorenia tohto historického „atlasu buniek“.

Konzorcium HCA má teraz viac ako 3 600 výskumníkov v 102 krajinách, ktorí spolupracujú na údajoch, ktoré pokrývajú 18 biologických sietí v tele.

2,664 / 5,000 Iniciatíva Human Cell Atlas sa snaží vytvoriť komplexné referenčné mapy všetkých ľudských buniek – základných jednotiek života – ako základ pre pochopenie ľudského zdravia, ako aj pre diagnostiku, monitorovanie a liečbu chorôb.

Pre jednu z týchto sietí viac ako 30 vedcov zmapovalo vývoj plodu a rast kostí, pričom video TU podrobne popisuje tvorbu kostry, kde chrupavka (modrá) pôsobí ako lešenie pred vytvorením kosti (fialová). Tiež podrobne popisuje bunkové zloženie vyvíjajúcej sa lebky, kde vrchná časť nemá chrupavku. Odhaľuje jedinečný proces, ako sa formujú naše lebky, bez toho, aby sme na to mali najskôr nákres chrupavky.

„Zatiaľ čo genetické štúdie zmapovali viac ako 100 000 variantov spojených s chorobami v ľudskom genóme, nevieme, v ktorých bunkách je väčšina týchto variantov aktívna a akú funkciu vykonávajú,“ uviedli vedci.

Ľudské tenké črevo.

Okrem kostí lebky sa mnoho spolupracujúcich tímov zameralo na zloženie kĺbov, gastrointestinálneho traktu, pľúc a aspektov mozgu. Cieľom je lepšie pochopiť vývoj ochorenia a účinnosť liečby, čo by mohlo mať hlboký vplyv na svet medicíny. A vďaka technológiám, vrátane umelej inteligencie a strojového učenia, sa projekt od svojho založenia v roku 2016 rapídne zrýchlil. Existuje aj dokument o pokročilých technológiách, ktoré sa používajú na vytvorenie tohto komplexného atlasu.

Ľudské pľúcne tkanivo.

Celkovo je to obrovský krok vpred v porozumení bunkového správania, prečo niektoré liečby fungujú pre niektorých a nie pre iných, a pri hľadaní personalizovaných terapeutík, ktoré zodpovedajú za bunkovú diverzitu. Očakáva sa, že táto priekopnícka práca poskytne komplexný základ, ktorý výrazne zefektívni výskum a vývoj liekov.

Veľká zbierka nových štúdií bola nedávno publikovaná v magazíne Nature.

Krvné cievy vo vzorke ľudského ilea. Imunofluorescenčné farbenie zvýrazňuje endotelové bunky v purpurovej farbe, označené CDH5, a bunky hladkého svalstva v azúrovej farbe, označené ACTA2.