Implantáty vyrobené z vašej krvi by mohli opraviť zlomenú kosť
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 27. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Telo má pozoruhodnú schopnosť samo sa uzdraviť, keď sa zraní, ale samozrejme, má to svoje hranice. Vedci z Nottinghamskej univerzity teraz vyvinuli spôsob, ako tento prirodzený proces vylepšiť, a to tak, že z vlastnej krvi pacienta vytvorili implantáty, ktoré dokážu regenerovať zranenia a dokonca môžu aj opraviť kosti.
Telesné tkanivá dokážu pomerne účinne zahojiť malé rezné rany alebo zlomeniny. Začína to krvou, ktorá vytvorí pevnú štruktúru nazývanú ako regeneračný hematóm (RH). Je to komplexné mikroprostredie, ktoré privolá kľúčové bunky, molekuly a proteíny, ktoré regenerujú tkanivo.
V rámci novej štúdie vytvorili výskumníci z Nottinghamu vylepšenú verziu RH. Namiesto toho, aby ho vytvorili úplne syntetický od základu, použili skutočnú krv a posilnili jej hojivé vlastnosti peptidovými amfifilmi (PA). To sú syntetické proteíny, ktoré majú rôzne oblasti, ktoré sú priťahované vodou a tukmi. PA v podstate dokážu vytvoriť lepšie štruktúry hematómu, čo umožňuje účinnejšie fungovanie hojivých faktorov a buniek, ktoré krv privoláva.
Tím demonštroval, že nové materiály môžu plniť bežné funkcie RH, ako je nábor hojivých buniek a generovanie rastových faktorov, a zároveň sa bunky dajú ľahko zostaviť a manipulovať. Tieto štruktúry sa dokonca dajú vytlačiť 3D tlačou do akéhokoľvek tvaru potrebného pre daného pacienta, pričom sa použijú vzorky jeho vlastnej krvi.
Vedci testovali tento nápad na laboratórnych potkanoch, ktorým chirurgicky odstránili časti kostí z lebky. Tieto nové RH štruktúry boli kultivované z ich vlastnej krvi a boli implantované do medzier a skutočne, zranenia vykazovali známky regenerácie. Po šiestich týždňoch sa u potkanov, ktoré dostali novú techniku RH, vytvorilo až 62 % novej kosti v porovnaní s 50 % pri použití komerčne dostupnej kostnej náhrady. U kontrolných potkanov bez liečby bolo zaznamenaných len 30 %.
„Možnosť jednoducho a bezpečne premeniť ľudskú krv na vysoko regeneračné implantáty je naozaj vzrušujúca,“ povedal Dr. Cosimo Ligorio, autor štúdie. „Krv je prakticky zadarmo a dá sa ľahko získať od pacientov v relatívne veľkých objemoch. Naším cieľom je vytvoriť súbor nástrojov, ktoré by mohli byť ľahko dostupné a používané v klinickom prostredí na rýchlu a bezpečnú premenu krvi pacientov na bohaté, dostupné a nastaviteľné regeneračné implantáty.“
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Advanced Materials.