Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Keto diéta by mohla pomôcť zlepšiť príznaky bipolárnej poruchy

Keto diéta by mohla pomôcť zlepšiť príznaky bipolárnej poruchy
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 3. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nová štúdia zistila, že u ľudí s bipolárnou poruchou, ktorí dodržiavali ketogénnu diétu aspoň šesť týždňov, sa zlepšili ich príznaky. Hoci štúdia bola malá a predbežná, jej výsledky otvárajú dvere novému smeru liečby tohto niekedy ťažko liečiteľného ochorenia.

Prínos ketogénnej alebo keto diéty, ktorá obsahuje veľa tukov, stredne veľa bielkovín a veľmi málo sacharidov, pre mozog je známy už nejaký čas. Od 20. rokov minulého storočia sa klinicky dokázalo, že keto diéta znižuje počet záchvatov u jedincov, najmä detí, s epilepsiou rezistentnou na lieky.

Nová pilotná štúdia, prvá svojho druhu, ktorú viedli vedci z Edinburskej univerzity vo Veľkej Británii, zistila, že konzumácia keto stravy zlepšuje príznaky bipolárnej poruchy.

„Tieto výsledky prispievajú k malému, ale rastúcemu počtu dôkazov, ktoré naznačujú, že ketogénna diéta môže byť bezpečným a účinným zásahom pri bipolárnej poruche popri existujúcich liekoch,“ povedal Dr. Iain Campbell, vedúci štúdie a výskumný pracovník Baszuckiho skupiny v oblasti metabolickej psychiatrie v Centre klinických vied o mozgu na univerzite. Campbell ako človek, ktorý žije s bipolárnou poruchou, sám dodržiava keto diétu. „Zlé metabolické zdravie je pre ľudí s bipolárnou poruchou významným problémom, preto štúdium metabolických liečebných prístupov komunita pacientov veľmi víta.“

Bipolárna porucha je duševné ochorenie charakterizované extrémnymi výkyvmi nálad. Cyklické striedanie období mánie alebo hypománie (vysokej energie a vzrušenia) a depresie môže mať obrovský vplyv na každodenný život, prácu a vzťahy človeka. Štúdie ďalej zistili, že bipolárna porucha je spojená s vysokým výskytom metabolických porúch, ako je obezita, cukrovka 2. typu, či kardiovaskulárne ochorenie, a s nimi spojenou kratšou dĺžkou života.

Drastické zníženie príjmu sacharidov a zvýšenie príjmu tukov vyvoláva takzvanú ketózu. V tomto stave pečeň premieňa tuky na ketóny, ktoré mozog využíva ako alternatívny zdroj paliva ku glukóze, ktorá by za normálnych okolností pochádzala z rozkladu sacharidov. Zmena organizmu zo stavu spaľovania glukózy na spaľovanie tukov mení metabolizmus, znižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi a mení chemické zloženie a funkciu mozgu.

Pri tejto štúdii výskumníci vychádzali z hypotézy, že epilepsia a bipolárna porucha majú niektoré spoločné mechanizmy, keďže niektoré lieky proti záchvatom sú užitočné pri stabilizácii nálady a prevencii extrémnych výkyvov. Do štúdie zaradili 20 účastníkov vo veku od 18 do 70 rokov s diagnostikovanou bipolárnou poruchou, ktorí boli aspoň tri mesiace v eutymickom stave, teda v stave stabilnej nálady, ktorá nie je ani manická, ani depresívna.

Je dôležité poznamenať, že išlo o nerandomizovanú otvorenú intervenčnú pilotnú štúdiu s jednou skupinou bez kontrolnej skupiny. To znamená, že išlo o malú, ranú fázu štúdie, v ktorej všetci účastníci dodržiavali ketogénnu diétu šesť až osem týždňov. Jej cieľom bolo zistiť, či sa oplatí uskutočniť väčšiu, prísnejšiu štúdiu.

Príznaky duševného zdravia, vrátane afektu (prejavu emócií), depresie, mánie, kvality života a pracovnej produktivity, sa merali na začiatku a počas sledovania. Účastníkom bola odobratá aj krv a podstúpili magnetickú rezonančnú spektroskopiu, ktorá podobne ako magnetická rezonancia využíva magnetické pole a rádiové vlny na analýzu chemického zloženia mozgu, čím poskytuje informácie o metabolizme, hladinách neurotransmiterov a funkcii buniek. Účastníci štúdie si denne merali hladinu glukózy a ketónov.

Celkovo výskumníci zistili, že denné hladiny ketónov v krvi súviseli s dennými pozitívnymi zmenami nálady, energie, impulzívnosti a úzkosti, ale nie s rýchlosťou myslenia. Okrem toho konzumácia ketogénnej stravy spôsobila štatisticky významné pozitívne metabolické zmeny. Na začiatku malo 70,3 % účastníkov nadváhu alebo obezitu. Prechod na keto stravu viedol k zníženiu priemernej telesnej hmotnosti o 4,2 kilogramu a k zníženiu priemerného indexu telesnej hmotnosti (BMI) o 1,5 kg / m2. Znížil sa aj priemerný systolický krvný tlak.

Skenovanie magnetickej rezonančnej spektroskopie ukázalo, že keto diéta spôsobila zmeny v excitačných neurotransmiteroch v oblastiach mozgu spojených s bipolárnou poruchou. Neurotransmitery sú chemickí poslovia v mozgu, ktorí pomáhajú nervovým bunkám (neurónom) komunikovať. Excitačné neurotransmitery pôsobia ako plynový pedál, vzrušujú neuróny, zatiaľ čo inhibičné pôsobia ako brzda.

„Pozorovali sme markery zníženej excitačnej toxicity v dvoch kľúčových oblastiach mozgu: v prednej cingulárnej kôre a v zadnej cingulárnej kôre - obe sa podieľajú na bipolárnej poruche,“ povedal Campbell. „Je naliehavo potrebné vykonať väčšie replikačné štúdie a starostlivo navrhnuté randomizované klinické štúdie, ktoré by nadviazali na tieto zistenia.“

Liečba bipolárnej poruchy v súčasnosti pozostáva z medikamentóznej liečby, terapie a zmeny životného štýlu, ktoré môžu znížiť frekvenciu a závažnosť epizód nálady. Podobne ako pri iných duševných ochoreniach, pre niektorých ľudí nie je existujúca liečba účinná. Preto sú výsledky tejto štúdie, hoci sú predbežné, povzbudivé.

„Myšlienka, že závažné duševné ochorenie, akým je bipolárna porucha, môže reagovať na metabolickú liečbu, akou je keto diéta, je vyzývavá a vzrušujúca,“ povedal hlavný autor štúdie profesor Daniel (Danny) Smith, vedúci katedry psychiatrie a vedúci oddelenia psychiatrie v Centre klinických vied o mozgu na Edinburskej univerzite. Smithovým hlavným výskumným a klinickým zameraním je bipolárna porucha. „Tešíme sa, že v nasledujúcich rokoch budeme dôkladne skúmať súvislosti medzi metabolizmom a duševnými chorobami.“

Začiatkom februára 2025 UCLA Health oznámila, že sa chystá začať pilotnú štúdiu na viacerých miestach, ktorá skúma používanie ketogénnej diéty u dospievajúcich a mladých dospelých s bipolárnou poruchou.

Pilotná štúdia, ktorú financovala Baszucki Group, bola nedávno uverejnená v magazíne BJPsych Open.