Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Jednoduchá zmena stravovania nám môže pomôcť žiť dlhšie

Jednoduchá zmena stravovania nám môže pomôcť žiť dlhšie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
12. 3. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Štúdia viac ako 220 000 ľudí, ktorá sa zamerali na spotrebu masla a rastlinných olejov, dospela k záveru, ktorý ukazuje, o koľko je pre vás jedna potravina lepšia ako druhá. Prechod môže byť jedným z najjednoduchších spôsobov, ako si predĺžiť život.

Chrumkavé koláčové kôrky, bohaté zamatové omáčky, či len tak natreté na chlebe, vo svete kulinárskych pôžitkov je ťažké niečo namietať proti maslu. Vo svete zdravotných štúdií však tento roztierateľný zdroj tuku a chuti nedostáva také vysoké známky. Zatiaľ čo mnohí z nás už vedia, že maslo nie je práve zdravé jedlo, nová štúdia od výskumníkov z Harvardovej univerzity, MIT a Mass General Brigham kvantifikovala, ako jeho konzumácia ovplyvňuje našu dlhovekosť a ako rastlinné oleje robia presný opak.

Tím vedcov skúmal údaje od 221 054 účastníkov z troch dlhodobých zdravotných štúdií: Štúdia zdravia sestier; Štúdia zdravia sestier II a Následná štúdia zdravotníckych odborníkov. V každej z týchto štúdií boli zdravotníci požiadaní, aby každé štyri roky odpovedali na otázky týkajúce sa ich stravovacích návykov.

V rámci novej štúdie sa výskumníci zamerali na údaje získané z týchto správ za 30 rokov. Pozreli sa aj na účastníkov, ktorí zomreli počas tohto obdobia. Vedci dospeli k záveru, že ľudia, ktorí jedli najviac masla, mali o 15 % vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorí ho jedli najmenej. Naopak, zistili, že tí, ktorí konzumovali najviac rastlinných olejov, najmä olivový, repkový a sójový, mali o 16 % nižšie riziko úmrtia ako tí, ktorí ho jedli najmenej.

Okrem toho tím zistil, že s každým zvýšením rastlinných olejov o 10 gramov za deň sa znížilo riziko úmrtia na rakovinu o 11 % a riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia sa znížilo o 6 %. Na druhej strane, na každých 10 gramov masla denne vedci pozorovali o 12 % vyššie riziko úmrtnosti na rakovinu. Príjem masla pochádzal zo všetkých zdrojov, vrátane jeho používania ako nátierky, vyprážania s ním a konzumácie ako súčasti pečiva a iných potravín.

Vedci potom vykonali substitučnú analýzu, ktorá modelovala, ako by výmena masla za rastlinné oleje v každodennej strave mohla ovplyvniť riziko úmrtia. Dospeli k záveru, že nahradenie iba 10 gramov masla denne (asi ¾ polievkovej lyžice) rovnakým množstvom rastlinných olejov by znížilo úmrtia na rakovinu aj celkovú úmrtnosť až o 17 %.

Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma typmi tukov je, že rastlinné oleje obsahujú väčšie množstvo nenasýtených mastných kyselín ako maslo, ktoré je bohaté na nasýtené mastné kyseliny. Ako možno viete, nasýtené tuky sú spojené s nárastom srdcových ochorení a mŕtvice v dôsledku zvýšených hladín škodlivého LDL cholesterolu v krvi.

A hoci je to už nejaký čas dobre zavedené, výskumníci tvrdia, že dlho sa neuskutočnila rozsiahla štúdia, ktorá by sa konkrétne zaoberala zdrojmi týchto dvoch typov tuku a porovnávala ich hlava-nehlava. Ich práca však podporuje zistenia inej rozsiahlej štúdie uskutočnenej minulý rok, ktorá tiež dospela k záveru, o koľko lepšie sú rastlinné oleje pre ľudské zdravie ako maslo.

„Prekvapujúca je veľkosť asociácie, ktorú sme našli. Videli sme o 17 % nižšie riziko úmrtia, keď sme modelovali zámenu masla za rastlinné oleje v každodennej strave,“ povedal hlavný autor štúdie Yu Zhang. „To je dosť veľký vplyv na zdravie.“

„Ľudia možno budú chcieť zvážiť, že jednoduchá výmena stravy - nahradenie masla sójovým alebo olivovým olejom - môže viesť k významným dlhodobým zdravotným prínosom,“ dodal zodpovedajúci autor Daniel Wang. „Z hľadiska verejného zdravia ide o značný počet úmrtí na rakovinu alebo iné chronické ochorenia, ktorým by sa dalo predísť.“

Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne JAMA Internal Medicine.