Bežné lieky spojené s 12% poklesom rizika demencie

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 12. 3. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci našli ďalší dôkaz, že dlhodobé užívanie bežných voľnopredajných liekov proti bolesti, ako je aspirín a ibuprofen, môže znížiť riziko vzniku demencie. Aj keď to nie je prvýkrát, čo sa protizápalové lieky spájajú so zachovaním kognitívnych funkcií, tento nový výskum zistil, že je toho viac.
Výskumníci z Medicínskeho centra Univerzity Erasmus v Rotterdame sledovali 11 745 dospelých (59,5 % žien, priemerný vek 66,2 rokov) v prebiehajúcej štúdii, ktorá mala doteraz dve sledovania v priemere o 14,5 roka neskôr. Pomocou štatistických mier rizika – ktoré merajú pravdepodobnosť výskytu nežiaducich účinkov medzi populáciami, v tomto prípade spôsoby užívania liekov – zistili, že tí, ktorí dlhodobo užívali nesteroidné protizápalové lieky, mali o 12 % nižšie riziko demencie.
Medzitým krátkodobé (menej ako jeden mesiac) a strednodobé (jeden až 24 mesiacov) užívanie ukázalo mierne zvýšenie rizika v porovnaní s bežnou populáciou. A kumulatívna dávka, napríklad užívanie bez dôsledného užívania, sa tiež nezdala byť prospešná.
Vedci predpokladajú, že dlhodobé užívanie týchto protizápalových látok môže vyčistiť hromadenie plakov, ktoré zostávajú charakteristickým znakom demencie a Alzheimerovej choroby. Výsledky však vylúčili ľudí, ktorí boli nositeľmi génu APOE-ε4, ktorý je známym rizikovým faktorom Alzheimerovej choroby.
„Naša štúdia poskytuje dôkazy o možných preventívnych účinkoch protizápalových liekov proti procesu demencie,“ povedal zodpovedajúci autor M. Arfan Ikram. „Potrebné sú ďalšie štúdie na ďalšie upevnenie týchto dôkazov a prípadne vývoj preventívnych stratégií.“
Jedným z dôvodov, prečo sú potrebné ďalšie štúdie, je skutočnosť, že doteraz existujú protichodné výsledky výskumu o tom, aké užitočné sú nesteroidné protizápalové lieky pre zdravie mozgu súvisiace s vekom. A dlhodobé užívanie týchto liekov prichádza s množstvom dôkazmi podložených rizík, vrátane gastrointestinálneho krvácania a kardiovaskulárnych problémov, a vo všeobecnosti sú nevhodné na dlhodobé užívanie.
Výsledky tejto štúdie však kladú otázku, či je chronický zápal dôležitejším faktorom pri nástupe demencie ako akumulácia amyloidných plakov. A ak áno, naznačuje to, že existuje dôvod na vývoj bezpečnejších dlhodobých protizápalových liekov na prevenciu demencie.
„Aj keď naše výsledky poukazujú na dôležitú úlohu zápalu pri liečbe demencie, neospravedlňujú odporúčanie dlhodobej liečby nesteroidnými protizápalovými liekmi na prevenciu demencie vzhľadom na jej potenciálne nežiaduce účinky,“ dodali vedci.
Štúdia bola nedávno publikovaná v magazíne Journal of the American Geriatrics Society.