Oční chirurgovia sa pri liečbe zraku prekvapivo obracajú na zuby

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 14. 3. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Chirurgický zákrok na obnovenie zraku slepých pacientov pomocou ich zubov sa pomaly presadzuje po celom svete a v Kanade otvorili prvú kliniku na túto liečbu.
Zákrok sa nazýva ako osteo-odonto-keratoprotéza (OOKP) a v skutočnosti nie je až taký nový. V skutočnosti ho pred viac ako 60 rokmi ako prvý zaviedol v Taliansku očný chirurg Benedetto Strampelli. Tento zákrok sa za posledných niekoľko desaťročí vykonal desiatky-krát v niekoľkých krajinách a Kanada má teraz troch pacientov, ktorí podstúpili prvú časť dvojfázovej operácie OOKP.
Prvým z týchto pacientov je 74-ročná Gail Laneová, ktorá prišla o zrak pred desiatimi rokmi. Jej operáciu vykonal Dr. Greg Moloney, oftalmológ zo zdravotníckeho zariadenia Providence Health Care vo Vancouveri, ktorý predtým vykonal zákrok „zubu v oku“ u siedmich pacientov vo svojej domovskej krajine Austrálii.
Funguje to takto: Najprv sa pacientovi vytrhne očný zub, pretože sa nachádza priamo pod okom, vytvaruje sa do tvaru obdĺžnika a vyvŕta sa doň otvor, do ktorého sa umiestni plastová optická šošovka. Potom sa tento zub-šošovka chirurgicky vloží do tváre pacienta približne na tri mesiace, počas ktorých okolo neho narastie vrstva tkaniva.
Okrem toho sa z vnútra tváre pacienta odoberie kúsok kože, ktorý sa prišije na oko pod viečkom. Keď je zubný kompozit s vrstvou tkaniva pripravený, táto kožná chlopňa prišitá na oko sa zdvihne, poškodená dúhovka a šošovka sa odstránia a vloží sa zubný kompozit. Nakoniec sa chlopňa kože položí späť na oko, aby zub zostal na svojom mieste, pričom sa do chlopne vyreže otvor, ktorým sa do šošovky dostane svetlo.
Pacienti zvyčajne začnú znovu vidieť mesiac po ukončení operácie. Vo videu TU si môžete pozrieť animáciu, v ktorej nájdete prehľad tohto zákroku.
Stojí za zmienku, že technológia OOKP je vhodná len pri určitých stavoch spôsobujúcich slepotu. Ideálnymi kandidátmi na túto operáciu sú ľudia s poškodenou rohovkou, ale inak zdravými očami, so sietnicou a zrakovým nervom v zadnej časti oka. V prípade Gail Laneovej bol zrak stratený v dôsledku zjazvenia očí spôsobeného Stevensovým-Johnsonovým syndrómom - zriedkavým kožným ochorením, ktoré vzniklo v dôsledku závažnej reakcie na lieky na predpis.
Zistilo sa, že operácie OOKP sú účinné aj desaťročia po ukončení zákrokov a sú dostupné v malom počte zariadení v Austrálii, Veľkej Británii, Japonsku, Nemecku a Indii.