Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Mikroihly extrahujú škodlivé bunky, dodávajú lieky do chronických rán

Mikroihly extrahujú škodlivé bunky, dodávajú lieky do chronických rán
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výskumníci z Národnej univerzity v Singapure (NUS) sa zaoberali novými technológiami, aby poskytli dvojitý zásah chronickým ranám u diabetikov pomocou malých ihiel sotva viditeľných ľudským okom.

Tieto prístupy, publikované v dvoch článkoch, ktoré sa objavili v magazínoch Biomaterials a Advanced Functional Materials vlani v júli, by mohli drasticky zlepšiť kvalitu života ľudí s cukrovkou, ktorí trpia niektorými z najhorších komplikácií, ktoré tento stav prináša – a zabrániť tak drahým amputáciám, ktoré dramaticky menia život.

Problém s diabetickými ranami spočíva v tom, že sú postihnuté pretrvávajúcim zápalom a nehoja sa, pretože kritické proteíny, ktoré pomáhajú pri zotavovaní – známe ako rastové faktory – sú rozložené enzýmami nazývanými ako proteázy.

Andy Tay, odborný asistent NUS, narazil na mikroihly ako spôsob, ako to vyriešiť, keď čelil vlastnému kožnému problému. „Prvýkrát som o tom počul, keď som mal pupienky a išiel som si kúpiť náplasť s mikroihlou od Sephory,“ vysvetlil v príspevku na LinkedIn. „Moje pupienky zmizli a chcel som preskúmať používanie mikroihiel na stavy súvisiace s pokožkou.“

Tieto drobné ihličky by mohli byť kľúčom k liečbe chronických rán, ktorými trpí mnoho diabetikov – a mohli by im pomôcť sa vyhnúť amputáciám.

Tay a jeho tím pritom hľadali mikroihly na dodávanie liekov do chronických rán, ako aj na extrakciu škodlivých buniek z týchto miest. Tay poznamenal, že tento prístup je „minimálne invazívny, môže byť vyrobený s presnosťou a umožňuje bezbolestné podávanie aktívnych zlúčenín priamo do rán. Mikroihličkové náplasti sú vynikajúce materiály na hojenie rán.“

V prvom prístupe výskumníci vyvinuli sukralfátové mikroihly umiestnené v špongiovom biodegradovateľnom polyméri nazývanom ako kyselina polymliečna-ko-glykolová (PLGA), s použitím foriem veľkosti mince. Myšlienkou bolo dodať proteín nazývaný ako interleukín-4 (IL-4) na stimuláciu produkcie rastových faktorov a podporu regenerácie tkaniva pri diabetických ranách. Medzitým by liečba sukralfátom chránila tieto rastové faktory pred degradáciou v rane.

Mikroihly dodávajú tieto zlúčeniny priamo do rany a tam sa bezpečne rozpúšťajú. Táto metóda nielen zrýchlila hojenie rán na dvojnásobok toho, čo by ste videli pri konvenčnej liečbe, ale tiež znížila systémové vedľajšie účinky a zabránila poškodeniu novovytvorených tkanív spôsobenému tradičným adhezívnym obväzom.

Mikroihly na špongiovom polyméri dokážu účinne dopraviť lieky do chronických rán a bezpečne sa v nich aj rozpustiť.

Druhý prístup zahŕňal odstránenie tých nepríjemných zápalových zlúčenín nazývaných ako chemokíny z rany. Tím použil porézne mikroihly potiahnuté heparínom, pretože heparín (antikoagulačný liek) sa ľahko viaže na chemokíny. Táto metóda ukázala 50% zníženie zápalu tkaniva a zmenšila ranu na desatinu jej veľkosti len za dva týždne.

Vyzbrojení týmito dvoma doplnkovými technológiami teraz výskumníci plánujú preskúmať, ako môžu použiť 3D tlač na výrobu mikroihiel s rôznymi veľkosťami pórov a pridať antibakteriálne vlastnosti na prevenciu infekcií. Navyše pracujú aj na mikroihlových náplastiach, ktoré sa hodia na rôzne tvary rán.

Tím verí, že tieto metódy by mohli pomôcť nielen diabetikom, ale aj ľuďom trpiacim vážnymi kožnými ochoreniami, ako je psoriáza.

Odborný asistent Andy Tay (vľavo) s Dr. Le Zhichengom (vpravo), s ich extrakčnými mikroihlami, ktoré môžu pomôcť odstrániť zápalové zlúčeniny z chronických rán.