Imunitné bunky sa vďaka ženským hormónom menia továrne na opioidy

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 11. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
V prelomovom objave výskumníci zistili, že imunitné bunky v blízkosti miechy sú estrogénom a progesterónom aktivované na produkciu prirodzeného lieku proti bolesti nazývaného ako enkefalín. Toto zistenie by mohlo zmeniť spôsob, akým liečime chronickú bolesť.
V našom tele tkanivá nazývané ako mozgové blany obklopujú mozog a miechu. Toto tkanivo nielen chráni tieto kľúčové zložky nášho nervového systému, ale len pred niekoľkými rokmi sa zistilo, že obsahuje aj koncentráciu T-regulačných imunitných buniek (T-reg). Tieto bunky hrajú ústrednú úlohu v našom imunitnom systéme, znižujú zápal a inhibujú iné bunky, ktoré môžu prehnane reagovať na niektoré spúšťače, čo spôsobuje nekontrolovateľnú imunitnú odpoveď.
Novú štúdiu o T-reg bunkách viedli výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu (UCSF). Pri štúdiu reakcie na bolesť u myší zistili, že mozgové blany v spodnej časti miechy majú množstvo týchto energetických buniek. Ďalej zistili, že mozgové blany sú zapojené do reakcie na komunikáciu bolesti.
„Teraz ukazujeme, že imunitný systém v skutočnosti využíva mozgové blany na komunikáciu so vzdialenými neurónmi, ktoré detegujú pocity na koži,“ povedal vedúci spoluautor štúdie Sakeen Kashem, docent dermatológie na UCSF. „Toto je niečo, čo sme predtým nevedeli.“
Výskumníci však potom urobili nezvyčajný objav. V snahe lepšie pochopiť úlohu týchto T-reg buniek v mozgových blanách použili toxín na ich potlačenie. Keď sa to stalo, samice myší vykazovali zvýšenú citlivosť na bolesť, zatiaľ čo samce myší nie. To viedlo výskumníkov k záveru, že nejakým spôsobom existuje rozdiel medzi pohlaviami vo fungovaní týchto buniek.
„Bolo to fascinujúce aj záhadné zároveň,“ povedal Kashem, ktorý viedol štúdiu spolu s Allanom Basbaumom, PhD. „Spočiatku to vo mne vlastne vzbudilo skepsu.“
Ďalšie testovanie odhalilo, že tieto špecifické T-reg bunky produkujú endogénny opioidný enkefalín v reakcii na aktiváciu progesterónom a estrogénom.
„Skutočnosť, že na tieto bunky existuje vplyv závislý od pohlavia – riadený estrogénom a progesterónom – a že to vôbec nesúvisí so žiadnou imunitnou funkciou, je veľmi nezvyčajná,“ povedala prvá autorka štúdie Elora Midavaineová, postdoktorandka.
Štúdia by mohla pomôcť vysvetliť, prečo ženy v menopauze, keď hladiny estrogénu a progesterónu klesajú, pociťujú chronickú bolesť a tiež prečo sú niektoré lieky proti bolesti účinnejšie u žien ako u mužov.
Tím celkom nerozumie, ako ženské hormóny spúšťajú uvoľňovanie lieku proti bolesti, a plánuje tento jav preskúmať v budúcej štúdii. Výskumníci sa tiež začali zaoberať modifikáciou T-reg buniek na produkciu enkefalínu u žien aj mužov, čo ponúka novú cestu k liečbe chronickej bolesti.
„Ak bude tento prístup úspešný, mohol by skutočne zmeniť životy takmer 20 % Američanov, ktorí trpia chronickou bolesťou, ktorá nie je adekvátne liečená,“ uzavrel spoluautor štúdie Allan Basbaum.
Zistenia boli nedávno publikované v magazíne Science.