Vysoký cholesterol v keto diéte by nemal viesť k srdcovým ochoreniam

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 22. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Jednou z hlavných nevýhod ketogénnej diéty je zvýšenie LDL cholesterolu alebo takzvaného zlého cholesterolu. Nová štúdia však tvrdí, že tento nárast cholesterolu nezodpovedá bežným vedeckým poznatkom, pokiaľ ide o jeho schopnosť spôsobovať ochorenia.
Ketogénna diéta je stravovací plán, ktorý kladie dôraz na tuky a bielkoviny namiesto sacharidov. Má určite svoj podiel plusov aj mínusov, ktoré sa v priebehu rokov pridali do jej bilancie.
Napríklad štúdia z roku 2020 ukázala, že táto diéta môže pozitívne ovplyvniť náš črevný mikrobióm, pričom následná štúdia z roku 2023 preukázala, že zmeny v čreve, ktoré vyvoláva, môžu chrániť pred epileptickými záchvatmi. V minulom roku štúdia tiež naznačila, že diéta by mohla odvrátiť pokles kognitívnych funkcií, ktorý sa prejavuje v počiatočných štádiách Alzheimerovej choroby.
V roku 2023 bola keto diéta označená za negatívnu kvôli jej vplyvu na životné prostredie, pričom štúdia ukázala, že typická keto diéta produkuje takmer štyrikrát viac oxidu uhličitého na každých 1 000 kalórií ako vegánska strava. Minulý rok iná štúdia ukázala, že nízkosacharidová diéta, ako je keto, môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky II. typu až o 20 %. Azda najväčšie zaškrtnutie v kolónke „proti“ keto diéty je skutočnosť, že spôsobuje zvýšenie LDL cholesterolu, molekuly bielkovín a tukov, ktorá môže viesť k hromadeniu plaku v tepnách, čo zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice.
Nová štúdia z viacerých inštitútov, vrátane Lundquistovho inštitútu pre biomedicínske inovácie v zdravotníckom centre Harbor Kalifornskej univerzity v Los Angeles však ukázala, že nárast LDL cholesterolu pozorovaný u ľudí dodržiavajúcich keto diétu nemusí nevyhnutne viesť k ochoreniu srdca, najmä ak majú inak zdravé biomarkery.
Tím pritom sledoval 100 metabolicky zdravých ľudí, ktorí držali keto diétu počas jedného roka. Všetci ľudia, ktorých použili v štúdii, boli považovaní za hyper-recipientov štíhlej hmoty. To znamená, že mali zvýšenú hladinu LDL cholesterolu v krvi, ako aj zvýšenú hladinu markera vysokého cholesterolu známeho ako apolipoproteín B (ApoB). Títo jedinci však mali aj nízke hladiny triglyceridov, nízky krvný tlak, nízky index telesnej hmotnosti, nízku inzulínovú rezistenciu a vysoké hladiny HDL, často nazývaného „dobrý“ cholesterol.
Inými slovami, aj keď mali v krvi vysokú hladinu „zlého“ cholesterolu, v skutočnosti boli po roku dodržiavania keto plánu celkom zdraví. V štúdii sa tiež nepodarilo zistiť žiadne riziko zvýšeného výskytu srdcových ochorení u pacientov napriek ich stavu hyper-recipientov štíhlej hmoty.
Zistili však, že pacienti, ktorí už mali v tepnách plaky, boli tí, u ktorých bola najväčšia pravdepodobnosť, že sa im budú plaky viac hromadiť. Na základe toho dospeli vedci k záveru, že už existujúci plak, a nie strava, je silnejším prediktorom budúcich kardiovaskulárnych problémov súvisiacich s plakom, a tvrdia, že tento faktor by sa mal viac ako hladiny LDL alebo ApoB používať na posúdenie rizika srdcových ochorení v budúcnosti u pacientov, ktorí sú inak zdraví.
Ich výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Journal of the American College of Cariology: Advances.