Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dr. Android, váš očný lekár

Dr. Android, váš očný lekár
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 11. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Menšie zjednodušenie očného vyšetrenia môžu odteraz využívať v Keni - všetko sa odohrá pomocou jednoduchej fotografie oka, ktorá sa odošle na posudok a odpoveď do londýnskej nemocnice. Služba je dostupná na platforme Androidu.

Obyvatelia Kene, pre ktorých nie sú zdravotnícke zariadenia úplne dostupné, budú odteraz vyšetrovaní cez smartfón. Týka sa to najmä očí. Lekár v podstate odfotí oko – blesk z fotoaparátu smartfónu totiž poriadne rozsvieti sietnicu, a tým pomocou fotografie umožní vykonať test na zistenie sivého zákalu, glaukómu, či iných očných ochorení. K tomu sa využíva i malý klipsňovitý hardvér, ktorý môže pomôcť rozjasniť sietnicu.

To však nie je všetko. Keďže bežné nemocnice v Keni nie sú dobre vybavené, obrázok oka sa vo vysokom rozlíšení môže poslať e-mailom do londýnskej Moorfieldovej očnej nemocnice na ďalšie analýzy a prípadné rady. Ďalšou službou, ktorá je súčasťou Mobilného očného vyšetrenia (PEEK - Portable Eye Examination Kit) je možnosť klasického čítania písmen na „smartfónovej tabuľke“, z diaľky, v rôznych veľkostiach. Táto funkcia pracuje s platformou Android a takýmto spôsobom môže pomôcť miliónom ľudí predísť očným ochoreniam. Za všetkým stojí celý tám doktorov a špecialistov z viacerých univerzít a nemocníc (Dr. Andrew Bastawrous, Stewart Jordan, Dr. Mario Giardini, Dr. Iain Livingstone).