Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Exoskeleton MATE vám uľahčí vykonávať namáhavú fyzickú prácu

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 10. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vykonávať často sa opakujúcu fyzickú prácu je pre človeka namáhavé a môže to viesť až k únave svalstva či dokonca k zraneniu. Vývojári sa preto zaoberajú vytváraním rôznych exoskeletonov, ktoré sú navrhnuté tak, aby človeka od námahy z časti odbremenili, alebo aby nebol po celodennej práci taký unavený. Najnovším prírastkom do tejto oblasti je zaujímavý exoskeleton MATE.

Talianski vývojári zo spoločnosti Comau navrhli svoj exoskeleton v spolupráci s islandskou ortopedickou spoločnosťou ÖSSUR a talianskou firmou IUVO, ktorá patrí pod inštitút BioRobotics. Názov MATE je odvodený z dlhšieho označenia Muscular Aiding Tech Exoskeleton. Jeho primárnou úlohou je teda pomôcť uľaviť od namáhania svalov pri dlhodobom vykonávaní fyzickej práce, napríklad vo výrobných alebo skladových prevádzkach.

Exoskeleton MATE.

Exoskeleton MATE sa nosí na hornej časti tela. V rámci svojich dvoch systémoch krútiaceho momentu využíva špirálové pružiny, ktoré poskytnú používateľovi pomoc v oblasti ramien, najmä pri zdvíhaní ťažkých predmetov, načahovaniu sa nad hlavou alebo pri vykonávaní opakujúcich sa namáhavých fyzických činností. MATE navyše udržiava svojho nositeľa tak, aby otáčal ramennými kĺbmi v bezpečnom pohybovom rozsahu.

Táto zaujímavá pracovná pomôcka sa dá nastaviť do jednej z piatich polôh v závislosti od úlohy. Používatelia si pritom môžu vybrať medzi siedmymi úrovňami pomoci. Exoskeleton váži 3 kilogramy a vyrába sa v dvoch veľkostiach.

Podľa vyjadrenia výrobcu by mal byť MATE k dispozícii od decembra tohto roku, no zatiaľ nepadlo žiadne slovo o cene.