Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Cue: Váš osobný domáci lekár

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
16. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Starostlivosť o zdravie bola kedysi výsostná výsada doktorov a s tým spojenými návštevami ich ambulancií. Dnes si však vďaka najrôznejším fitness náramkom či smart hodinkám i tripodom môžeme stanovovať (jednoduchšie) diagnózy i doma. Teraz je tu však ďalšie prídavné zariadenie, ktorá spolupracuje s aplikáciou v smartfóne a prezradí vám podstatne viac.

Hlavnými oblasťami, v ktorých sa Cue vyzná sú ukazovatele zápalu, množstva vitamínu D, plodnosti, hladiny testosterónu a chrípka. Vývojári sa totiž zamerali na najbežnejšie testy praktických lekárov v USA, no do budúcnosti sa budú snažiť zariadenie ešte vylepšiť na ďalšie testy. Všetko, čo treba spraviť, je vziať si malú vzorku a vložiť ju do senzorickej jednotky Cue. Pri detekcii chrípky je potrebné spraviť ster z nosa, pri hladine testosterónu potrebuje Cue vzorku slín a na ostatné je potrebná kvapka krvi. Vo vnútri zariadenia sa už o relevantné výsledky postarajú biosenzory, ktoré prekonvertujú biologické vzorky na digitálne údaje.

Informácie sa potom zobrazia v aplikácii na to určenej, kam sa prenášajú pomocou Bluetooth 4.0. Cue spolupracuje s so zariadeniami s operačnými systémami iOS a Android. Aplikácia je však rozšírená – nezobrazí vám iba váš zdravotný stav, ale ponúka i riešenia – vitamínové džúsy pozostávajúce z presných kombinácií ingrediencií, prípadne konkrétne liečivá alebo cviky. Zaujímavými funkciami sú monitorovania plodnosti a chrípky. Pri plodných dňoch dokonca ponúka ženám notifikáciu a pri chrípke zase prináša mapovanie priebehu chrípky- môžete tak kontrolovať, či sa syndrómy zhoršujú alebo naopak.

Ako vravia tvorcovia, Cue nemá nahrádzať ozajstnú zdravotnú lekársku starostlivosť, ale dokáže vám aspoň nahradiť dlhé hodiny čakania pred ambulanciou počas chrípky. Dostupný bude na jar v roku 2015.