Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: Laserový merač PLR 25

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 11. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Správnemu majstrovi by nikdy nemal chýbať vo vrecku meter - no aj jednoduché meranie dĺžok a na ich základe aj veľkosti plôch či objemov, sa stále posúva vpred a meter môže mať viacero podôb. Aj takú digitálnu vo forme laserového spôsobu merania vzdialeností.

Bosch PLR 25 slúži na meranie veličín s maximálnou presnosťou. Tú zabezpečuje laserový lúč, ktorý zariadenie vysiela. Ide o najmodernejšiu laserovú technológiu s laserovou diódou veľkosti 635 nanometrov. Aj bezpečnosť je samozrejme pri laserových zariadeniach dôležitá a tak výrobca obmedzil výkon laseru na menej ako jeden mili Watt. Napriek tomu sa nikdy nesmeruje laserový lúč na zvieratá a ľudí.

Bod merania sa zobrazí cez laserový bod a v tomto prípade dokáže PLR 25 merať vzdialenosti v rozmedzí 5 centimetrov až dvadsaťpäť metrov. Dosah prístroja je tým väčší, čím lepšie sa laserové svetlo odráža od povrchovej plochy cieľa a čím je laserový bod, v porovnaní s jasom okolia, svetlejší. Odchýlkou pri meraní môžu byť dva milimetre, pričom na vzdialenosti meraného bodu, či plochy, nezáleží. Meranie zvládne v takmer všetkých podmienkach. Konkrétne aj v teplotách od mínus 10 stupňov Celzia až po 50 stupňové horúčavy. Okrem toho je aj odolný voči striekajúcej vode, keďže mu to jeho norma IP44 dovoľuje.

Ako súčasť merača sa tu nachádza aj integrovaná pomôcka na zamierenie. Tá poslúži pri zacielení vo väčších vzdialenostiach. Zariadenie si poradí nielen s dĺžkou, ale aj s plochou či objemom, sčítaním, odčítaním alebo trvalým meraním. Práve v tomto prípade dokáže vzdialenosť na displeji aktualizovať každú pol sekundu. Hodnoty sa teda zobrazujú na veľkom displeji, kde si ich ľahko skontrolujete. Pod ním je umiestnených viacero tlačidiel, ktoré zjednodušia obsluhu a už na prvý pohľad nesú zrozumiteľné symboly. Tie sa využijú na vypočítanie objemu či plochy. Výsledky merania sa zobrazia maximálne do štyroch sekúnd.

Merač sa hodí najmä na meranie v interiéroch a nerobia mu problém ani ťažšie prístupné miesta. Dokáže totiž merať ako od prednej, tak aj od zadnej hrany. A aby sa vám so zariadením aj dobre pracovalo, výrobca myslel aj na dobrý grip. PLR 25 obsahuje mäkkú tlmiacu vložku Softgrip, pomocou ktorej dosiahnete bezpečné uchopenie v ruke a prístroj sa nešmýka. Ani hmotnosťou zariadenie obťažovať nebude. Má totiž len 180 gramov.

Zdrojom energie pre merač sú tužkové batérie, no ak náhodou zabudnete merač vypnúť, spraví tak sám po piatich minútach nečinnosti. Aj preto výrobca odhaduje, že s jednými batériami sa dá spraviť až 30 tisíc meraní. Ak by si už merač na meranie netrúfol, lebo batérie sú slabé, oznámi to na displeji. PLR 25 je naozaj vhodným pomocníkom pre všetkých, ktorí potrebujú vedieť presnú vzdialenosť. Hodí sa teda nielen pre stavebníkov, ale aj pre zručných domácich majstrov. Všetci určite ocenia aj priložené puzdro na opasok, vďaka ktorému tak máte veľkého pomocníka v kompaktných rozmeroch vždy po ruke.

(Toto produktové video vzniklo v spolupráci s NAY Elektrodom a produt si môžete zakúpiť tu.)