Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: Sony HSC-QX100

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vo svete fotografie je roky všeobecne známe, že k telu zrkadlovky sa pripájajú objektívy – ale čo tak, keby mal samotný objektív fotoaparát zabudovaný priamo v sebe? A prečo nie, povedali si vývojári zo SONY pri modeli HSC-QX100.

Vďaka tomu, že je zariadenie takmer nepatrné, nepotrebuje ani veľké balenie. A práve to kopíruje aj tvar zariadenia. To nájdete v dizajnovom valci hneď ako prvé. Výrobca k nemu pribalil samozrejme batériu micro SD kartu, komponent pre pripojenie k smartfónu, remienok na zápästie a micro USB kábel pre nabíjanie.

Napriek tomu, že tvar tohto snímacieho zariadenia je mimoriadny, patrí do rodiny fotoaparátov Cyber Shot. Pochváliť sa však môže predovšetkým snímacím čipom. Samozrejme, že je to hrdý CMOS s japonskou technológiou Exmor R, ale v prvom rade zaujme jeho veľkosť. Tá je totiž až 1 palec, čo je až 4 krát väčší rozmer ako majú viaceré iné fotoaparáty. No a megapixely ? Tých je niečo cez 20, čo je pri spomínanej ploche 1 palec výborné číslo. A s tými číslami sa výrobca pohral aj pri svetelnosti skla. Tá sa totiž dostala na clonové číslo F s hodnotou 1,8, v nenazoomovanom stave. Zároveň na tomto zaujímavom hybridnom objektíve nechýba ani optické približovanie, ktoré je takmer 4násobné.

Je jasné, že fotiť len tak so samotným objektívom v ruke by sa zdalo nanajvýš čudné. V tomto prípade sa však dá tento foťákový objektív pripojiť k akémukoľvek smartfónu. Či je to systém Android, alebo aj iOS. A hoci ho na fungovanie úplne nepotrebuje, predsa len sa displej mobilu zíde. Samotný objektív totiž na sebe nijaký displej nemá a tak by sa bez spojenia s telefónom a jeho displejom dalo s QX100vkou fotiť len na náhodu. Za všetkým stojí len potreba stiahnuť si do mobilu SONY aplikáciu.

S telefónom sa fotoaparát dokáže spárovať cez NFC. Spojenie je pritom vytvorené na WiFi technológií, cez ktorú sa môžu prenášať fotografie priamo do mobilu. Objektív má však na sebe aj možnosť vsadiť do slotu micro SD kartu.

Na tú môžu putovať nielen fotografie v JPEG formáte, ale aj MP4 video v takmer Full HD rozlíšení. Rozhodne sa aj v tomto smere uplatní i stabilizačná technológia, ktorú SONY označuje ako SteadyShot. Vedľa mikro SD karty je aj mikro USB konektor, ktorý slúži na nabíjanie batérie. No a na tele sa dá nájsť ešte malý nenápadný displej, ktorý informuje aj o stave batérie.

Čo viac dodať ? Hmotnosť necelých 180 gramov a priemer o niečo viac ako 6 centimetrov, robí z tohto zariadenie prudko mobilnú hračku, ktorá sa vždy zíde. Či pri vylepšených selfie fotografiách, ktoré si však vždy viete aj skontrolovať, alebo pri fotení a točení z tých najrozmanitejších uhlov. DSC-QX100 určite viacerých príjemne prekvapí.

(Toto video vzniklo v spolupráci s NAY Elektrodom a produkt môžete zakúpiť tu.)