Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: Olympus PEN E-PL5

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
21. 8. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nejeden z nás sa nielen počas dovoleniek zahrá na rodinného fotografa. Nakoniec, dnes to už, vďaka dostupnosti digitálnej techniky, nie je problém. A výber je naozaj široký, tak ho predsa len ešte rozšírime o fotoaparát, ktorý si priazeň zaslúži aj vďaka svojmu výkonu.

Olympus PEN E-PL5 a jeho balenie. V ňom nájdete hneď navrchu sadu podrobných návodov. K nim výrobca pridal CD-ROM disk s programovou podporou, vrátane softvérového prehrávača fotografií. Telo stroja prichádza k používateľom dobre zabalené a s ochrannou krytkou pre snímací čip. Kitové balenie obsahuje hneď dva objektívy. Rovnako aj externý blesk. Je zrejmé, že sieťová šnúra bude patriť k nabíjačke. Áno, presne tak, tu je. A aby bolo čo nabíjať, nesmie samozrejme chýbať batéria. V tomto prípade 1150 mAh. V balení nájdeme aj základný tmavý kryt pre grip, ktorý je však vymeniteľný aj za iné farby. Blesk dostal do výbavy aj svoju vlastnú taštičku a preto sa len tak neoderie. Popruh pre nosenie fotoaparátu nesmie tiež chýbať. A na záver ešte káblová výbava. USB a k tomu aj audiovizuálny kábel pre pripojenie zariadenia k televízoru cez analógové vstupy.
Malý, ľahký, ale silný. To fotoaparát PL5 plne charakterizuje. Nakoniec veď niektorými svojimi parametrami je plne porovnateľný s vlajkovou loďou Olympusu, s OM-Díčkom. S ním má PL5ťka spoločný predovšetkým nový snímací senzor so 16 megapixelmi. Ten stroju prináša príjemný dynamický rozsah, ktorý na fotografii celkom dobre zjednotí presvetlené a tmavé časti scény.
Ani celkové horšie svetelné podmienky nie sú pre stroj prekážkou. V tomto smere bojuje proti digitálnemu šumu obrazový procesor TruePic 6. Citlivosť ISO, ktorá tiež v horších svetelných podmienkach pomáha, je pritom nastaviteľná až do hodnoty 25600. A keby to nestačilo, stále je k dispozícii aj prídavný blesk.
Aj pri PL5ťke ide už o známy mikro štvor-tretinový štandard, vďaka ktorému k jej snímaciemu CMOS čipu pasuje, pomocou bajonetu, množstvo objektívov. Základné 2 dostanete aj zaujímavom v kitovom balení. Ide o sklo s rozmerom 14 až 42 a druhé s ohniskovou vzdialenosťou 40 na 150 milimetrov v prepočte na kinofilm.
Fotoaparát charakterizuje predovšetkým ostrosť. V tomto smere sa môže preto pochváliť rýchlym ostrením s 35timi bodmi, ktoré plne podporuje aj dvojosí stabilizátor obrazu. Všetko je teda pre dokonale ostrý záber pripravené ešte v tele a nezávisí to od objektívov. Zaujímavosťou stroja je aj jeho trojpalcový displej. Najmä preto, že je výklopný až o 170 stupňov. Fotenie z podhľadu, nadhľadu, alebo priamo s otočeným displejom proti scéne, tak nie je problémom.
Obrazovka je pritom dotyková a to sa výrobca snažil využiť aj pri samotnom fotení. Stačí totiž prstom ťuknúť na displej, na niektoré miesto snímanej scény a PL5ťka tam razom zaostrí a zhotoví fotku. PL5ťka sa chce presadiť aj v trošku inom pohľade na fotografické umenie. Prináša preto 12 rôznych filtrov a 6 efektov, ktoré fotografiám pridajú iný rozmer. Rozhodne tiež pomôže začínajúcim fotografom s niektorým z jej viacerých režimov snímania.
Už sme si zvykli aj na to, že i záznam videa je s takýmito strojmi samozrejme možný. V tomto smere sa dá vybrať buď známy kodek H264 v rozlíšení FULL HD alebo motion JPEG s HD Ready. Fotoaparát síce nemá zabudované WiFi, ale pomocou FlashAir alebo Eye-Fi karty si ho do neho dokážete zabezpečiť a následne aj bezdrôtovo prenášať fotografie na sociálne siete. No a za zmienku stojí ešte ďalšie príslušenstvo v podobe podvodného puzdro, s ktorým sa dá ponárať až do hĺbky 45 metrov.
Čo viac dodať, možno na záver už len to, že PL5ťka poteší aj tých, ktorý majú radi zmenu. Jej grip na uchopenie sa totiž dá bez problémov vymieňať.

(Toto video vzniklo v spolupráci s NAY Elektrodom a produkt môžete zakúpiť tu.)