Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: TECH novinky v spolupráci s NAY Elektrodom - 18. časť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pravidelné novinky, ktoré prinášajú prehľad zo sveta technológií, vytvorené v spolupráci so spoločnosťou NAY.

Grande Infinity sú štýlové kyvadlové hodiny určené pre náročných používateľov. Sú vyrobené z ebenového dreva a hliníka a za presklenými dvierkami sa skrývajú sekundové hodiny Alpha 01 s tichým krokovým strojom, pastorok osadený šiestimi rubínmi, leštené pozlátené ozubené kolesá a kyvadlová tyč vyrobená z uhlíkového kompozitu. Bočné LED podsvietené dvierka odhalia interiér s precíznymi automatickými naťahovacími zariadeniami. Spodná časť hodín je zasa využitá ako bezpečnostná schránka s trezorom.

Existujú výškovo nastaviteľné stoly, pri ktorých môžete pracovať po stojačky, ale Mister Bright Light ide ešte ďalej. Jeho výška sa dá nastavovať gestami ruky pomocou vstaveného senzora a sám vás upozorní, že ste už sedeli dlho. Okrem toho dokáže sledovať teplotu, vlhkosť vzduchu a obsah kyslíka v miestnosti. Stôl môže byť vybavený aj bezdrôtovou nabíjačkou pre váš smartfón. V okrajoch stola sa zasa dajú nájsť LED svetlá, pričom farba podsvietenia sa dá meniť podľa požiadaviek používateľa.

Embrace to sú prvé inteligentné hodinky, ktoré pomáhajú predvídať epileptický záchvat meraním fyziologických signálov, ktoré sú vyvolané elektromagnetickou aktivitou mozgu. Vedia tiež zmerať úroveň stresu organizmu, jeho aktivitu či kvalitu spánku. Pomocou aplikácie vo smartfóne sa môžu spojiť s rodinou či priateľmi a upozorniť na nastávajúce problémy používateľa. Priatelia môžu tiež nosiť vlastný Embrace, ktorý v dosahu druhého zariadenia vie upozorniť vibráciou na prípadné komplikácie.

Somabar by sa mohol stať robotickým barmanom, ktorý vám pripraví váš obľúbený miešaný nápoj v priebehu pár sekúnd. Svojím dizajnom pripomína bežné kuchynské zariadenie a na oboch stranách má umiestnené plniace valcové nádoby, v ktorých sú uložené likéry a ďalšie ingrediencie používané pre miešané nápoje. O miešanie drinkov sa postará aplikácia v smartfóne, ktorá obsahuje prednastavené nápoje. Dokáže tiež identifikovať ingrediencie v nádobách a ponúkne vám tak vhodný nápoj.

Prenosný diskový reproduktor Mars svojím tvarom pripomína UFO. Reproduktor sa totiž pomocou magnetov vznáša vo vzduchu nad svojou dobíjacou základňou. V základni je umiestnený aj subwoofer a dva USB porty. Aplikácia môže upraviť hlasitosť reproduktora podľa toho, v akej vzdialenosti sa od neho používateľ nachádza. Reproduktor sám o sebe vydrží hrať na jedno nabitie približne osem hodín. Je vode odolný až do hĺbky 90 centimetrov a tak zvládne aj používanie v náročnejšom teréne.

Cicret je náramok, ktorý pomocou miniatúrneho projektora a ôsmich snímačov premieta na používateľove predlaktie dotykovú obrazovku. Aktivuje sa jednoduchým krútením zápästia. Senzory zaznamenajú kedy sa používateľ s prstom priblíži k premietaným údajom a umožnia pracovať s rozhraním tak, ako pri iných zariadeniach. Používateľ môže prijímať alebo posielať maily, hrať hry, pozerať videá, prehliadať webové stránky, či prepojením so smartfónom cez hlasitý odposluch vybavovať hovory.

Vedci z technologického inštitútu v Massachusetts vyvíjajú bezdrôtový senzor, ktorý dokáže identifikovať kaziace sa potraviny. Zariadenie vzniklo úpravou pohybového senzora. Do prerušeného obvodu sa vložila uhlíková nano elektrónka. Senzor je schopný zatiaľ zachytávať len jeden druh plynu, čiže na rôzne druhy treba ešte viacej senzorov. Rozpozná plynný amoniak, peroxid vodíka a cyklohexanón. Na čítanie údajov využíva senzor krátke impulzy z magnetického poľa priloženého smartfónu.

S pomocou COBI premeníte bežný bicykel na smart zariadenie. Základom je dokovacia stanica, do ktorej sa vloží smartfón. Má v sebe integrovaný predný LED reflektor. Na riadidlá sa montuje aj elektronický zvonček a viaceré senzory ako je merač rýchlosti, výškomer, barometer a senzor na meranie intenzity okolitého svetla. Súčasťou je aj zadné brzdové svetlo a smerovky. Myslelo sa aj na bezpečnosť, v prípade náhlej zmeny pohybu odstaveného bicykla sa spustí alarm a svetelná signalizácia.