Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: Malá digitálna zrkadlovka Canon EOS 100D

Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
24. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vstúpiť do sveta zrkadloviek sa zdá byť občas namáhavé. Najmä ak máte chuť, kreativitu, no málo skúseností. Vhodnou voľbou je preto malá digitálna zrkadlovka, ktorá veľa úloh jednoducho prevezme za vás. Takou je aj Canon EOS 100D s ocenením Product Design Award 2014. Milovníci a možno ešte viac milovníčky dizajnových hračiek si s ňou určite prídu na svoje.

Balenie 100Déčky otvárajú návody ako aj priložený optický disk s radami profesionálnych fotografov o tom, ako fotiť. Pre pohodlné nosenie zariadenia na krku či pleci je tu pribalený praktický popruh. Nechýba nabíjačka batérií a tiež samotná batéria spolu so sieťovou šnúrou k nabíjačke. Ďalej je tu USB kábel pre prenos fotografií so zariadenia priamo do počítača. V tomto setovom balení nájdeme aj priložený objektív EF-S 18-55. No a napokon aj malé, no výkonné telo 100Déčky.

Malé telo 100Déčky patrí vo svojej triede k najmenším. Váži len 407 gramov, a preto ju možno brať všade so sebou. Napriek minimálnym rozmerom však v sebe ukrýva množstvo funkcií.
O detailné snímky sa postará 18-megapixelový snímač, ktorého rozmer sa výrazne podobá rozmeru APS-C senzorov.

Pri ostrení kryje používateľovi chrbát nový senzor Hybrid CMOS AF II so špeciálnymi snímacími bodmi. Umožňuje automatické zaostrenia aj pri nepretržitom snímaní.

Fotoaparát patrí do kategórie vysokorýchlostných, keďže aj rýchlo sa pohybujúce objekty dokáže i vďaka obrazovému procesoru DIGIC 5 zachytiť až štyrmi snímkami za sekundu. Deväť bodov autofokusu sa pritom postará o rýchle a presné zaostrenie aj na objekty mimo stredu rámca.

Hra so svetlom je pri fotení mimoriadne dôležitá a nájsť správny pomer medzi jednotlivými nastaveniami dokážu len skúsení fotografi. Menej zdatní umelci si preto môžu vybrať jeden z tematicky zameraných režimov scén, ktorý zvolí ideálne nastavenia pre snímaný objekt. Okrem režimov Portrét, Krajina, Športy, Deti, či Jedlo, je v ponuke aparátu ešte množstvo iných.

Väčšiu slobodu poskytne fotografovi automatický režim. Ten sa špeciálnou technológiou postará o správne používateľské rozhranie a samostatne prevezme kontrolu nad jednotlivými faktormi, vrátane hĺbky ostrosti, ktorá predstavuje rozmazané pozadie.

Fotoaparát Canon EOS 100D podporuje aj tvorivú stránku fotografa. S možnosťami tvorivých filtrov dokáže prispôsobiť snímku predstavám fotografa už aj priamo počas fotenia. Aparát si poradí i so zníženou svetelnosťou. Pri zlom osvetlení dokáže s maximálnou citlivosťou ISO 12800 vytvárať snímky s nízkym šumom a plne zachytenou atmosférou.

No nie sú to len fotografie. Zrkadlovka samozrejme sníma aj videá, a to v rozlíšení Full HD pri 24och, 25tich či 30tich snímkach za sekundu.

Na malom tele zrkadlovky dominuje veľký, 3 palcový dotykový displej Clear View II TFT s pomerom strán 3:2. Slúži zároveň ako vstup do menu aparátu, ktoré sa ovláda jednoduchými dotykmi. Aj snímať a zaostrovať sa dá len poklepaním prsta na displej.

Zrkadlovka je dostupná len ako telo, prípadne aj v sete so zaujímavým objektívom. Tak napríklad EF-S 18 - 55 mm IS STM, ktorý je rovnako v kompaktnom a ľahkom prevedení. A to ešte aj obsahuje v sebe optický stabilizátor obrazu. Plynulé a takmer bezhlučné zaostrovanie vďaka motorčeku STM sa postará o úplne nerušené zaznamenanie videí. Snímané objekty pritom dokáže priblížiť až na 25 cm.

Digitálna zrkadlovka CANON EOS 100D s objektívom EF-S 18 - 55 mm IS STM je určená pre trendových fotografov a pokrokové umelkyne, ktorí túžia na každom kroku zaznamenávať neopakovateľné momenty svojho životného štýlu. Vďaka malým rozmerom sa teda 100Déčke páči najviac práve cestovanie.

(Toto produktové video vzniklo v spolupráci s NAY Elektrodom a produkt si môžete zakúpiť tu.)