Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NAY: TECH novinky v spolupráci s NAY Elektrodom - 21. časť

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 3. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pravidelné novinky, ktoré prinášajú prehľad zo sveta technológií, vytvorené v spolupráci so spoločnosťou NAY.

Samsung predstavil svoj prvý prenosný SDD disk s názvom T 1, ktorý je so svojimi rozmermi porovnateľný s veľkosťou platobnej karty, pričom jeho váha je iba 30 gramov. S pomocou technológie 3D V-NAND by mal tento disk poskytnúť prenosovú rýchlosť až do 450 megabajtov za sekundu. T 1 je odolný voči nárazom o niečo viac ako bežné externé disky, pričom o ochranu vašich uložených dát sa postará 256 bitový AES šifrovací algoritmus.

Nástupcom DSLR fotoaparátu Nikon D 5300 je nový model D 5500 s dotykovým, 3,2 palcovým, LCD displejom Vari-Angle, ktorý sa dá vyklápať do rôznych smerov podľa potrieb fotografa. 5500vka používa rovnaký 20,4 megapixelový senzor ako jej predchodca, no nie je vybavená low-pass filtrom, čo jej umožňuje vyhotoviť detailné a ostré fotografie. Používateľ má k dispozícii aj 39 bodový Auto Focus systém a stroj vie uložiť až 5 snímok za sekundu.

Francúzky producent Giroptic predstavil kameru 360Cam, ktorá je schopná nakrúcať práve 360 stupňový uhol, teda scénu okolo celej svojej osi. Na snímanie záberov používa 3 optické, 185 stupňové šošovky v tvare rybieho oka, z ktorých sa synchronizovane prenáša záznam do vnútra kamery. Kamera fotografuje v rozlíšení 4K a video sníma v rozlíšení 2K. Okrem toho má v sebe zabudované aj 3 mikrofóny, je odolná voči vode a váži len 180 gramov.

Robotické vysávače sa stávajú praktickými pomocníkmi a trh s nimi sa stále rozrastá. Novinkou v tomto smere je aj POWERbot VR 9000, ktorý si s pomocou nových technológií poradí s podlahou z tvrdého dreva, ale aj s kobercom. Oproti iným robotickým vysávačom má POWERbot až o 10 centimetrov širšiu obdĺžnikovú kefu, s ktorou pokryje väčšiu plochu. Technológia CycloneForce nasáva častice nečistôt tak, že smerujú do oddelenej vnútornej komory, čím sa minimalizuje upchanie vysávača.

Japonská SONY uviedla model Walkmanu NW-ZX 2, ktorý by sa mal reprodukciou nahrávky približovať ku kvalite, v akej ju autor skladby nahrával. A to vďaka široko-frekvenčnému zosilňovaču S-Master HX, ktorý redukuje skreslenie, šum a zaisťuje čistotu prehrávania. Nahrávky v nižšej kvalite vie zase vylepšiť technológia DSEE HX. Walkman NW-ZX 2 je vybavený operačným systémom Android 4.2 a rozšíriteľnou vstavanou pamäťou s kapacitou 128 gigabajtov.

Bazénová párty sa nezaobíde bez dobrej hudby a tú vám môže sprostredkovať aj bezdrôtový stereo reproduktor Monster SuperStar BackFloat. Tento malý prenosný reproduktor je vodotesný a na vodnej hladine sa dokáže nadnášať ako taká bójka. Je určený pre bazény, jazerá a moria a zvládne dokonca aj tečúci prúd vody v sprche. Spestrením vašej vodnej zábavy môže byť aj sledovanie vodných kvapiek, ktoré akoby tancovali v rytme hudby nad reproduktorom.

Spoločnosť Parrot predstavila riešenia pre starostlivosť o rastliny vo verziách H2O a Pot. Ide o automatický systém polievania rastlín a tiež monitorovania vlhkosti a stavu hnojiva v pôde ako aj okolitej teploty a úrovne svetla. H2O je zjednodušená verzia, ktorá sa len zapichne do pôdy v kvetináči a do vrchnej časti sa namontuje nádoba s vodou, ktorá sa podľa potreby dávkuje do pôdy. Druhé zariadenie, POT, je vlastne kvetináč, ktorý ukrýva vo svojom tele rezervoár na 2,2 litra vody. Tá sa rozstrekuje cez trysky v hornej časti kvetináča.

Inteligentné domy už dnes uľahčujú používateľovi ovládať zariadenia v miestnostiach z jedného riadiaceho centra. No a práve takým centrom by mohol byť aj Logbar Ring, ako už vyplýva z názvu, v tvare prsteňa. Tento prsteň používateľovi umožní ovládanie zariadení v domácnosti doslova mávnutím prsta vo vzduchu, pričom základom sú jednotlivé prednastavené gestá pre aktivovanie určitej činnosti. Takto sa dajú ovládať napríklad svetlá v miestnosti, zapnutie a vypnutie televízora, či prehrávanie hudby.