Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

CocaCola premieňa slnečnú energiu na chlad

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
16. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V spolupráci s Medzinárodným fyzikálnym centrom v Bogote prináša CocaCola na vidiek bez elektrifikácie zaujímavú BIO chladničku s názvom Bio Cooler - využili tu prírodné a fyzikálne javy na to, aby vidiečanom priniesli v horúcich dňoch aspoň trochu osvieženia.

Coca Cola prináša po svojom hernom automate, na ktorom ste si mohli zahrať hru až po vhodení prázdnej fľaše, ďalšiu zaujímavosť. Je ňou chladnička, ktorá na svoje chladenie nepotrebuje elektrinu.

V kolumbijskom meste Aipir sa teplota šplhá až na poriadne horúcich 45 stupňov Celzia. Obyvatelia sú síce zvyknutí, no mierne schladenie aspoň v podobe studeného nápoja by sa im občas hodilo. Problémom je, že tu ľudia nemajú elektrinu, a tak nemôžu len tak ľahko chladiť vodu. Reklamná agentúra Leo Burnett Colombia a Coca Cola spojili sily a prinášajú Bio Cooler, teda chladničku na plechovky Coly s tým, že nepotrebujete elektrinu. Na svoju funkciu využíva a kombinuje dve metódy:

V hornej časti sa nachádza nádoba slúžiaca ako črepník, kde sú rastliny i pôda. Plechovky Coly sú v druhom boxe, ktorý sa nachádza pod tým. Keď sa rastliny polievajú, voda okrem toho, že steká, sa neskôr aj vyparuje – čo má chladivý účinok na komoru s nápojmi. Po druhé, systém zrkadiel v chladiacom boxe sústredí lúče slnka, ktoré premieňajú odparený plyn do kvapalného stavu. Tvorí sa tak chladiaci účinok a tekutiny cirkuluje okolo komory s plechovkami. Tepelnú izoláciu tu tvorí piesok, ktorý sa nachádza v obvode chladničky. Pre lepšiu predstavu sledujte video.