Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Pozorný strážny robot Bob

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
18. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Do hlavného sídla bezpečnostnej služby G4S prichádza nová posila v podobe robota, ktorý pomocou kamier robí záznam i skenuje okolité prostredie. Vie tak nie len zhodnotiť podozrivé aktivity, ale aj odhaliť,čo sa od jeho poslednej obchôdzky zmenilo.

Robotické asistenčné služby budú čoskoro poriadne v kurze. Dôkazom je práve obrovské množstvo robotov, ktoré sa postupne od vývojárov z celého sveta postupne chystajú do prevádzky. Od robotov v domácnosti, cez múzeá, obchody, úrady, vesmír a oceány – až po bezpečnostné služby. Nová hliadka sa nazýva Bob a pochádza od vývojárov z Univerzity v Birminghame. Podobne ako Pepper, ani Bob nemá nohy a jeho úlohou je kĺzať sa a sledovať, čo nie je podľa jeho vyhodnotenia v poriadku. Momentálne je na 3-týždňovom teste v bezpečnostnej službe G4S, kde skenuje a nakrúca v 3D podobe každú jednu miestnosť veliteľstva v Gloucestershire. Nezameriava sa pritom iba na podozrivé aktivity, ale dokáže i povedať, čo sa od jeho poslednej obhliadky zmenilo. Ak je napríklad únikový východ zatvorený – a pritom mal byť otvorený.

Projekt, z ktorého Bob vzišiel, stál 12,2 milióna eur, a tak sa teraz pomerne s napätím očakáva, ako sa bude robot správať na testoch v teréne. Mimochodom, primárnym cieľom robota nie je nahradiť ľudský personál, ale ho posilniť. Teda, aspoň zatiaľ...