Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

BMW Motorrad rozbieha projekt Ignite Straight Six

BMW Motorrad rozbieha projekt Ignite Straight Six
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
4. 5. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V uplynulom roku predstavili štyria známi japonskí konštruktéri špecializujúci sa na individuálne úpravy motocyklov svoje jedinečné prevedenia modelu BMW R nineT. Na túto iniciatívu dnes nadväzuje projekt Ignite Straight Six, opäť v réžii japonských konštruktérov. V rámci neho vznikli dve radikálne odlišné spracovania modelu BMW K 1600 GTL so šesťvalcovým motorom s objemom 1 649 cm3.

Ďalší dvaja poprední japonskí konštruktéri – Kenji Nagai z dielne Ken’s Factory a Keiji Kawakita z Hot-Dock Custom-Cycles – sa zhostili úlohy interpretovať šesťvalcový motor modelu K 1600 GTL úplne odlišným spôsobom.

Jedinými prvkami z pôvodného motocyklu zostávajú motor a rám a v prípade prevedenia Juggernaut od Keijiho Kawakitu aj systém predného odpruženia BMW Motorrad Duolever. Kenji Nagaiov výtvor nazvaný Ken’s Factory Special je osadený nosnými prednými vidlicami ručne vyrobenými z hliníka, ktoré sú vďaka upravenej hlave riadenia natiahnuté v štýle choppera. Pôvodný celistvý kryt modelu K 1600 GTL nahradil skromný predný hliníkový štít zakrývajúci svetlomet, kým zadný pomocný rám sedadla nahrádza strohé nízke hliníkové sedadlo.

Ken´s Factory Special, Motorrad, BWM, Ignite Straight Six, motorka, motocykel, motor, K 1600 GTL

Kenji Nagai: „Najprv som si predstavoval niečo ako bagger, ktorý by vychádzal zo vzhľadu klasického toureru. No nápad jednoducho pretvoriť tourer na bagger mi prišiel príliš očakávateľný. Preto som zmenil prístup. Rozhodol som sa pre štýl známy ako digger. Vďaka predĺženému, štíhlemu tvaru tak radový šesťvalcový motor ešte viac vyniká.‟

Dojem z nízko osadeného sedadla a štíhlosti motocyklu ešte zdôrazňuje osadenie 23-palcového kolesa vpredu a 20-palcového kolesa vzadu. Originálne remeselné spracovanie z dielne Kenjiho Nagaia dotvára séria elegantne vyhotovených doplnkov, ako sú kryt palivovej nádrže a chladiča či riadidlá v hliníkovom prevedení.

Ken´s Factory Special, Motorrad, BWM, Ignite Straight Six, motorka, motocykel, motor, K 1600 GTL

Juggernaut, ktorý vytvoril Keiji Kawakita, s ním svojou temnou, maskulínnou stavbou dokonale kontrastuje. Nie je na ňom ani náznak minimalizmu, skôr naopak, vďaka sebavedomému vzhľadu Juggernaut pôsobí ako spojenie kovového sveta Šialeného Maxa s predstavami Julesa Vernea.

Odhalený podvozok modelu K 1600 GTL obopína kostra z hliníkových rúrok, pričom jeho bojový vzhľad prirodzene dopĺňajú industriálne prvky po bokoch palivovej nádrže. Rad modelov BMW Motorrad GS evokujú dvojité hmlové svetlá a predná maska v štýle terénneho motocykla.

Juggernaut, Motorrad, BWM, Ignite Straight Six, motorka, motocykel, motor, K 1600 GTL

Pri navrhovaní osobitého spracovania tohto monumentálneho diela sa Keiji Kawakita inšpiroval históriou: „Narazil som na starú fotografiu kabrioletu, ktorého kokpit pripomínal akýsi zjav z blízkej budúcnosti, preto mi napadlo vytvoriť motocykel s určitým atmosférickým nádychom. Pri pohľade na predné vidlice a odpruženie Duolever modelu K 1600 GTL som si povedal, že by mohol byť tým správnym strojom. Samotná práca bola dlhá a náročná – podujal som sa na skutočne komplikovaný projekt. Ani po jeho dokončení som si nebol úplne istý, či je všetko hotové. Ale práve o to pri individualizácii motocyklov ide, no nie?‟

Projekt Ignite Straight Six naďalej mimoriadnym spôsobom zachytáva nadšenie a nápady konštruktérskej scény v krajine vychádzajúceho slnka. BMW Motorrad sa už nevie dočkať podnetov inšpirovaných týmito dvoma výtvormi a nových projektov, ktoré prinesie budúcnosť.

Juggernaut, Motorrad, BWM, Ignite Straight Six, motorka, motocykel, motor, K 1600 GTL

(Zdroj: Tlačová správa BMW)