Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Goodyear odhalil koncept pneumatík Eagle-360 pre autonómne vozidlá

Goodyear odhalil koncept pneumatík Eagle-360 pre autonómne vozidlá
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 3. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Goodyear predstavuje víziu futuristických pneumatík, ktoré vyzerajú úplne inak ako tie, ktoré už 117 rokov vyrába – majú totiž tvar gule. Goodyear tento svoj najnovší koncept odhalil na ženevskom autosalóne International Motor Show 2016 pod označením Eagle-360.

Napríklad podľa najnovšej štúdie spoločnosti Navigant Research sa očakáva, že na svete sa bude do roku 2035 ročne predávať 85 miliónov vozidiel schopných autonómnej prevádzky. Podľa štúdie J.D. Power 2015 U.S. Tech Choice Study majú používatelia v prípade samoriadiacich vozidiel najväčšie starosti s tým, ako bude technicky zaistená ich bezpečnosť.

Unikátny tvar Goodyear Eagle-360 by mal zvýšiť bezpečnosť jazdy a ovládateľnosť vozidla, čo sú hlavné potreby nastupujúcej éry prevádzky autonómnych vozidiel. Guľovitý tvar pneumatiky je základným predpokladom dosiahnutia ich maximálne možnej riaditeľnosti. Pneumatiky, ktoré sa budú môcť pohybovať vo všetkých možných smeroch, prispejú k zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich. Aktívna technika dovolí pneumatike taký pohyb, ktorý obmedzí šmyk na potenciálne nebezpečnom povrchu, ako je poľadovica, alebo pomáha pri prekonávaní náhlych prekážok, aby vozidlo zostalo na bezpečnej dráhe.

Guľovitý tvar Goodyear Eagle-360 poskytuje hladkú jazdu i vďaka tomu, že dovoľuje plynulý priečny pohyb. To vozidlu pomáha prekonávať prekážky bez toho, aby muselo meniť smer jazdy.
A nakoniec to, že guľovitá pneumatika zvláda i obrat o 360 stupňov by malo pomôcť zvládať očakávané budúce problémy s parkovaním, pretože vozidlá vybavené guľovitými pneumatikami budú pri parkovacích manévroch potrebovať menej miesta. Pokiaľ budú verejné parkoviská v budúcnosti hrať rovnakú rolu ako dnes, mohla by sa tým zvýšiť ich kapacita bez toho, aby sa musela rozširovať ich plocha.

Goodyear, pneumatika, autonómne vozidlo, koncept, Eagle-360, guľovitá pneumatika, technológie, novinky, technologické novinky, inovácie, recenzie, prvé dojmy

O zavesení pneumatík Goodyear Eagle-360 na vozidle sa podľa vízie postará magnetická levitácia. Pneumatiky budú s vozidlom spojené pomocou magnetických polí; jazda na vankúši magnetického poľa, podobne ako pri rýchlovlakoch, by mala priniesť vyššie pohodlie pre cestujúcich a nižšiu hlučnosť.

Goodyear si predstavuje, že jazdu v samoriadiacich vozidlách bude ďalej optimalizovať prepojenie pneumatík a ich okolia, ktoré sa bude uplatňovať tromi hlavnými spôsobmi. Po prvé senzory vnútri pneumatík Eagle-360 snímajú rôzne podmienky, ktoré na komunikácii panujú, vrátane stavu jej povrchu a aktuálnych poveternostných podmienok a v záujme bezpečnosti sa všetky tieto informácie spájajú nielen s vlastným, ale i s ostatnými vozidlami.

Po druhé v záujme čo najdlhšieho kilometrového prebehu senzory v Eagle-360 zachytávajú a regulujú opotrebovanie pneumatiky; využívajú pritom zdokonalenú technológiu spoločnosti Goodyear na monitorovanie tlaku v pneumatikách a stupňa ich opotrebovania. A konečne to, že behúň sa vyrába v 3D tlačiarni, otvára nové možnosti pre prispôsobovanie pneumatiky konkrétnym podmienkam v oblasti, v ktorej vodič žije.

Medzi ďalšie významné prvky dizajnu pneumatík Eagle-360 patria biomimikry, teda imitácie prírody, čo je princíp, ktorý Goodyear pri konštrukcii pneumatík využíva často. Ich behúň je inšpirovaný povrchovým vzorom koralu vetevníku mozgového a segmenty dezénu a drážky vo všetkých možných smeroch pomáhajú udržať bezpečný kontakt pneumatiky s vozovkou. Dno drážok obsahuje obdobu prírodnej huby, ktorá po vysušení tuhne, zatiaľ čo vo vlhku mäkne, čo by malo poskytnúť zodpovedajúci jazdný výkon a odolnosť voči aquaplaningu. V záujme zníženia rizika aquaplaningu pneumatika pohlcuje povrchovú vodu a odstredivou silou ju vypudzuje zo stopy.

(Zdroj: Tlačová správa Goodyear)