Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Takmer tretina Slovákov prijíma DVB-T

Takmer tretina Slovákov prijíma DVB-T
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
6. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vyplýva to z omnibusového prieskumu spoločnosti GfK Slovakia, ktorý je založený na osobnom dopytovaní prostredníctvom štandardu CAPI (Computer aided personal interviewing). Ide o prieskum multiklientský, opakovaný, s presne určenou metodikou a preukázateľnou úrovňou kontroly. Prieskum sa realizuje počas roka v 6 vlnách. Posledná vlna prieskumu obsahovala i otázky zamerané na príjem terestriálneho vysielania DVB-T slovenskými domácnosťami a zber dát sa zrealizoval v druhej polovici marca 2014.

Terestriálne analógové vysielanie skončilo na Slovensku koncom roka 2011 a nahradilo ho vyspelejšie digitálne terestriálne vysielanie (DVB-T). I to podlieha neustálemu vývoju a zvyšovaním pokrytia či zatraktívňovaniu programovej ponuky, ktorá je dostupná cez bežnú anténu. Z prieskumu vyplynulo, že asi 30% populácie na Slovensku vo veku 15-79 rokov prijíma vo svojej domácnosti televízny signál aj prostredníctvom DVB-T. V rekreačnom objekte, teda na chatách či chalupách sú to približne 3%, no DVB-T príjem v domácnostiach sa využíva najmä v menších a stredne väčších mestách. Mestá s 20-50 tisíc obyvateľmi využíva túto možnosť 39% a v mestách od 50 do 100 tisíc obyvateľov je to 38% populácie Slovenska.

V rámci regiónov vedie banskobystrický a prešovský kraj, kde televízny signál aj cez terestriálnu anténu prijíma asi 40% obyvateľov. Časť ľudí na území Slovenska však TV signál prijíma aj cez iné, väčšinou platené formy príjmu TV signálu. Pri výbere poskytovateľa TV signálu v domácnosti, nižšiu cenu za televízne služby na úkor počtu televíznych kanálov preferuje 57,4 % populácie SR.