Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Čo sa deje hlboko pod Londýnom v protileteckých úkrytoch?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pred 70 rokmi slúžili protiletecké bunkre na ochranu tisícok Londýnčanov, dnes prispievajú k tomu, aby ich nakŕmili... Spoločnosť Zero Carbon Food musela pred celým projektom najskôr z priestorov odniesť stovky ležadiel z čias 2. Svetovej vojny. A potom sa už venovali svojmu zvláštnemu projektu – vytvorili hydroponickú záhradu.

Ako by ste využili opustené protiletecké úkryty v Londýne z 2. Svetovej vojny v dnešných časoch, keď sa nad hlavami už nemihajú tisícky nacistických bômb? Možno vám ako prvé príde na um zriadiť tam nejaké sklady, možno dátové centrá. A čo tak podzemná farma?

Podzemné bunkre neďaleko stanice Clapham North Underground dokázali ukryť až 8,000 Londýnčanov počas bombardovania. Dvaja majitelia spoločnosti Zero Carbon Food Richard Ballard a Steven Dring museli pred celým projektom najskôr z priestorov odniesť stovky ležadiel z čias 2. Svetovej vojny. A potom sa už venovali svojmu zvláštnemu projektu – vytvorili hydroponickú záhradu, teda miesto, kde pestujú rastliny v tzv. vodnej kultúre, vo výživnom roztoku bez ozajstnej pôdy. V bunkroch sa teraz starajú o hrachové výhonky, rukolu, reďkovky a podobné rastliny. Všetko pritom ožaruje slabé ružovo-fialové LED svetlo. Ako hovorí sám názov firmy, v podzemnej farme sa pestujú rastliny bez prítomnosti uhlíka. Energia spotrebovaná na LED svetlo je vykompenzovaná nulovými výdavkami na vykurovanie, pretože v takto hlbokom podzemí je teplota stála. Skleníky nad zemou naopak poskytujú rastlinám umelé vykurovanie za prítomnosti denného svetla.

Hydropónna farma pod Londýnom

Výhodou podzemnej farmy v Londýne je však to, že plodiny nebudú musieť do reštaurácií putovať dlhou cestou. Okrem toho, spoločnosť plánuje pestovať i rôzne náročnejšie plodiny ako tatsoi, choi, či miniatúrnu brokolicu. „Keď som stretol prvý raz týchto chalanov, myslel som si, že sú úplne šialení. No keď som navštívil tunely a ochutnal ich lahodné produkty – ktoré tam dole rastú, bol som unesený. Trh pre tento typ produktov je obrovský,“ vraví Michel Roux, šéfkuchár prestížneho hotela Le Gavroche, ktorý už aj podpísal kontrakt s dvoma mužmi s podzemnou farmou.