Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NoFlightZone: Portál, ktorý zakáže prelet drónov

NoFlightZone: Portál, ktorý zakáže prelet drónov
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
11. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Dróny zažívajú revolúciu a ich počet každým dňom narastá, preto sa aj zvyšuje obava o súkromie, ktoré by mohli svojím preletom narúšať. O tejto téme sa vedú diskusie a hľadá sa spôsob regulácie letových zón. S poskytnutím možného riešenia prichádza aj internetová stránka NoFlyZone.org.

Jej využitie sa pritom môže zdať jednoduché. Používateľ, ktorý navštívi túto stránku vyplní základné informácie a zadá svoju domácu adresu spolu s GPS súradnicami. Tieto informácie sa uložia do databázy stránky, ktorá ich následne odovzdáva výrobcom drónov, aby sa mohol vytvoriť takzvaný geo-plot okolo pozemku používateľa. Dróny vybavené týmito informáciami potom nebudú schopné lietať nad pozemkom používateľa služby.

Momentálne so stránkou NoFlyZone.org spolupracujú niektorí výrobcovia drónov ako sú spoločnosti HEXO+, Ehang, DroneDeploy a Yuneec. Nie je ich zatiaľ veľa a chýbajú vedúce spoločnosti na tomto poli ako je napríklad DJI a 3D Robotics. No podľa vyjadrenia autorov stránky NoFlyZones.org sa portfólio spolupracujúcich spoločností časom rozrastie aj o týchto veľkých hráčov a im podobným spoločnostiam.

Celý úspech projektu závisí od ochoty výrobcov spolupracovať a tiež od ich schopnosti pri aktualizovaní ovládacieho softvéru, tak aby obsahoval tieto letové obmedzenia. Mohol by to byť správny krok pre samoreguláciu v tomto priemyselnom odvetví.