Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Otvorené majstrovstvá Slovenska v robotike stredoškolákov sú za dverami

Otvorené majstrovstvá Slovenska v robotike stredoškolákov sú za dverami
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
23. 6. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Občianske združenie FIRST Global Slovakia, s podporou partnerov, aj tento rok pozýva stredoškolákov zapojiť sa do robotickej súťaže, ktorá sa uskutoční už v tento piatok – 25. júna 2021 v priestoroch telocvične UPJŠ v Košiciach na Medickej ulici.

Súťaž, ktorá má medzinárodný dosah, sa bude konať za účasti tímov zostavených zo stredoškolákov a mentora (učiteľa). Každá zapojená škola získala robotickú stavebnicu REV-Robotics, z ktorej podľa zadania a času musela zostaviť plne automatizovaného robota, s ktorým budú tímy súťažiť.

„Rozdielom oproti predchádzajúcim ročníkom sú najmä funkcie robota a súťažné disciplíny. Ešte donedávna sme nevedeli, kedy sa budú môcť študenti vrátiť späť do škôl, preto sme súťaž museli zorganizovať práve v čase, kedy sú opatrenia priaznivé a disciplíny upraviť tak, aby bola príprava škôl na súťaž dostatočná. Čas na vytvorenie robotov sa síce skrátil, no novinkou je možnosť doplniť si robotickú stavebnicu o vlastné diely (napr. formou 3D tlače), čím uľahčíme tímom práce na konštrukcii“, hovorí Adam Kukla, programový riaditeľ súťaže.

Ilustračné foto (Zdroj: FIRST Global Slovakia).

Zmena nastala aj v samotnej aréne. Súťažné roboty ovládané prostredníctvom „joystickov“ (konzolových ovládačov) budú nastavené tak, aby spĺňali pohyb v priestore s funkciou „push“ – úlohou je tlačením umiestniť požadovaný objekt do cieľa. Aj keď je hlavnou úlohou ,,pushbotov“ pohyb, body získava tím, ktorý dokáže odtlačiť herný element (v našom prípade loptičky) do vyznačených priestorov. Súťažná aréna plná prekážok simuluje životné prostredie, loptičky evokujú plastový odpad, ktorý je nevyhnutné z prostredia odstrániť a prispieť tak ku kvalite života na našej Zemi. Dlhodobým poslaním občianskeho združenia FIRST Global Slovakia, o.z. je práca s mládežou v oblasti robotiky v súvislosti s globálnymi ekologickými problémami, preto aj tento rok nesie súťaž názov ,,Neutop sa v odpade!“.

Samotná súťaž bude prebiehať v niekoľkých kolách. Súťažné tímy budú vytvárať vždy nové aliancie, ktorých hlavnou úlohou je vzájomná spolupráca. Každý tím však nebojuje iba za alianciu, ale aj sám za seba, pretože jeho úlohou je získavať body, ktoré po zrátaní určia víťaza. Ten získa právo reprezentovať Slovensko na prestížnej medzinárodnej stredoškolskej olympiáde robotov. Blížiaca sa tretia vlna pandémie však spôsobuje starosti s organizáciou, preto sa olympiáda presunie do online prostredia. Každopádne Otvorené majstrovstvá Slovenska v robotike stredoškolákov sú za dverami a aj touto cestou vás občianske združenie FIRST Global Slovakia srdečne pozýva podporiť naše mladé talenty už v tento piatok – 25.06.2021 v Košiciach.

Ilustračné foto (Zdroj: FIRST Global Slovakia).

(Zdroj: Tlačová správa FIRST Global Slovakia)