Ostro tvarované 3D tlačené vozidlo sa dá považovať aj za elektrický bicykel
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 23. 11. 2022
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Zaujímavá 3D tlačová zmes medzi nákladným e-bicyklom a malým mestským elektromobilom, ktorú navrhla berlínska spoločnosť nFrontier, nedávno verejne debutovala na výstave aditívnej výroby Formnext 2022 vo Frankfurte v stánku priemyselného partnera Stratasys.
Vozidlo s názvom UILA bolo vyvinuté na priemyselnej 3D tlačiarni Stratasys F770 a do komerčnej výroby sa dostane pomocou veľkoobjemových aditívnych výrobných technológií, ako sú stroje SAF (na báze prášku) a P3 (na báze fotopolyméru). To by malo znížiť výrobné náklady v porovnaní s tradičnými technikami, ako aj umožniť určité prispôsobenie podľa preferencií zákazníka prostredníctvom konfigurátora.
Táto elektrická „štvorkolka“, ktorá je v súčasnosti vo fáze vývoja plne funkčného prototypu, je postavená na rúrkovom hliníkovom ráme, ktorý má na sebe vonkajší plášť z polymérových dielov vytlačených 3D tlačou. Sedadlá a volant sú tiež vytlačené 3D tlačou.
Elektrobicykel / mikroauto UILA meria na dĺžku 2,3 metra, je široké len 0,9 metra a vysoké 1,7 metra, pričom váži len 70 kilogramov. To by mu malo ponúknuť malú stopu v premávke, umožniť jednoduché parkovanie v husto zaplnených centrách miest a prispieť k dobrej ovládateľnosti.
Spoločnosť nFrontier uvádza, že vozidlo UILA pohodlne usadí dve osoby (so spolujazdcom za vodičom), technicky sa dá v Nemecku riadiť aj bez vodičského preukazu a môže využívať aj cyklistické pruhy. Jeho elektrický pohon obsahuje elektromotory v nábojoch zadných kolies a dynamo ovládané pedálmi, ktoré napája 1 200 Wh batériu. To by malo stačiť na dojazd na jedno nabitie do vzdialenosti 60 až 70 kilometrov. Maximálna rýchlosť je údajne 25 km / h a brzdnú silu zabezpečujú hydraulické kotúčové brzdy namontované na každom zo štyroch 20-palcových kolies.
Palubný informačno-zábavný systém sa spája so smartfónom vodiča, na ktorom beží sprievodná aplikácia. A hoci v tejto fáze neboli odhalené podrobnosti, štúdia pripravila režim autonómneho parkovania, v ktorom bude môcť používateľ zavolať vozidlo prostredníctvom aplikácie a ono sa samo naviguje na miesto stretnutia, a tiež aj funkciu, ktorá umožní vozidlu UILA sledovať vodiča bez toho, aby niekto sedel za volantom.
Spoločnosť nFrontier sa spojila s inžinierskymi a výrobnými partnermi, aby od roku 2024 uviedla vozidlo do sériovej výroby v Nemecku, kde sa očakáva, že bude klasifikované ako elektrický bicykel. Odhadovaná cena je údajne „výrazne pod 10 000 EUR“.