Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Zoom: Elektrické kreslo do terénu

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
17. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Švédski vývojári presunuli tradičné elektrické kreslo pre imobilných ľudí z chodníkov a ciest priamo do terénu. Ich výtvor s názvom Zoom je elektrické kreslo alebo malé vozidlo, ktoré pre ľahšie prekonanie terénnych nerovností používa pohon všetkých štyroch kolies, tak ako je zvykom u off-roadových automobilov.

Toto terénne kreslo je možné ovládať výhradne pomocou rúk a hravo si poradí s náročnejším terénom, obrubníkmi alebo širokými schodiskovými stupňami a problém mu nerobí ani sneh.

Zoom je vyrobené z oceľového rámu, ktorého konštrukcia bola navrhnutá tak, aby za každú cenu udržal kolesá v kontakte s povrchom. Hliníkové kolesá s terénnymi pneumatikami sú vybavené hydraulickými brzdami. Kreslo váži 68 kilogramov a jeho maximálna záťaž je 100 kilogramov.

Zoom

Dve lítium-železo-fosfátové napájacie batérie dodávajú šťavu štyrom motorom v náboji každého kolesa. Zoom je naozaj rýchly a vie dosiahnuť svoju maximálnu rýchlosť 19 kilometrov za hodinu za menej ako 2 sekundy. Samotné nabíjanie batérií trvá približne 2 až 4 hodiny v závislosti od náročnosti terénu a dojazd je udávaný v rozpätí 40 až 56 kilometrov.

Elektrické terénne kreslo Zoom ponúka používateľom už nejakú dobu voľnosť v domovskom Švédsku, ale aj vo Španielsku, Taliansku, Holandsku, Fínsku a v Nemecku. Teraz sa jeho vývojári rozhodli zacieliť aj na Spojené štáty americké. V budúcnosti spoločnosť plánuje kreslá dodávať aj do ďalších krajín sveta.

Zoom