Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Osobný filter Iwind fúka čistý vzduch priamo do tváre cyklistu

Osobný filter Iwind fúka čistý vzduch priamo do tváre cyklistu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 5. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Aj mimo pandémie Covid-19 nie je zriedkavé, že cyklisti nosia v mestskom prostredí masky, ktoré odfiltrujú znečistené látky vo vzduchu. Zariadenie Iwind je v tomto smere trocha odlišné v tom, že nezakrýva tvár cyklistu, ale v skutočnosti fúka vyčistený vzduch priamo na jeho tvár.

Filtračný systém Iwind sa skladá z dvoch častí, ktoré sú vzájomne spojené pružnou kĺbovou hadicou. Na zadnej strane cyklistickej helmy tretej strany sa magneticky namontuje filtračný modul, v ktorom je umiestnený nielen vymeniteľný filter, ale aj ventilátor a nabíjateľná lítiová batéria. Tieto komponenty sa kombinujú a nasávajú okolitý vzduch, pričom filter je údajne schopný zablokovať častice s veľkosťou už od 0,4 mikrónu. Vo filtri sa nachádza aj antimikrobiologický povlak zo striebra, ktorý zabíja baktérie, takže by mohol byť účinný aj v ochrane proti novému koronavírusu.

Cyklistický filter Iwind

Čistený vzduch sa čerpá z tejto jednotky filtrácie cez hadicu do prednej časti, ktorá tvarovo pripomína lyžicu a je umiestená priamo pred nosom a ústami cyklistu. No ťažko povedať, ako efektívne je toto riešenie, keďže sa vyčistený vzduch pred vdýchnutím zmieša s nejakým objemom okolitého „špinavého“ vzduchu. No k dispozícii je aj príslušenstvo v podobe masky respirátora, ktorá celý systém prúdenia čistého vzduchu utesní.

Súčasťou filtračného modulu je aj keramický ohrievač, ktorý sa dá využiť pre ohrievanie vzduchu v chladných dňoch. Ďalším užitočným prídavkom je aj zadné svetlo so svietivosťou 150 lúmenov, ktoré zvyšuje bezpečnosť počas jazdy v noci. Výdrž batérie sa pri normálnom používaní pohybuje okolo 9 hodín. Ak sa zapne ohrievanie vzduchu, výdrž klesne zhruba na 6,5 hodiny. Batéria sa do plnej kapacity nabije cez USB za približne tri hodiny.

Cyklistický filter Iwind

Tento zaujímavý spôsob osobnej filtrácie vzduchu pre jazdu na bicykli má oproti bežným filtračným maskám výhodu v tom, že nespôsobuje zahmlievanie okuliarov, nedotýka sa tváre a neblokuje hlas nositeľa. Je však zrejmé, že to bude o niečo ťažšie riešenie.

Cyklistický filter Iwind je momentálne súčasťou start-up kampane na portáli Kickstarter, kde sa dá získať za 66 dolárov, čo je o 33 percent menej, ako stanovená maloobchodná cena po skončení kampane. Ak sa podarí vyzbierať požadovaná suma a výrobca splní svoje sľuby, prvé kusy by mali byť dodané niekedy v priebehu septembra 2020.

Cyklistický filter Iwind