Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Solárne vozidlá pomáhajú pracovníkom v americkej ZOO

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
28. 10. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Príroda nám ponúka miesto na oddych a preto je treba byť k nej ohľaduplný, to si povedali si to aj v istom americkom štáte. A tak v jednej zo zoologických záhrad nahradili pri starostlivosti o zvieratá motorové vozidlá vozidlami, ktoré poháňa Slnko.

Vôbec prvá americká zoologická záhrada vo Filadelfii je domovom pre takmer 1300 zvierat. Zamestnanci sa musia o ne starať na ploche s rozlohou približne 17 hektárov. Doteraz im v tom pomáhali aj dopravné prostriedky spaľujúce naftu a benzín.

Organizácia Green Mountain Energy Sun Club sa to však rozhodla zmeniť, a tak ZOO vybavila 10-timi novými upravenými solárnymi golfovými vozíkmi, s ktorými by mala byť starostlivosť rýchlejšia, efektívnejšia, ale najmä ekologickejšia.

Každý z vozíkov môže generovať dostatok obnoviteľnej energie pre prejdenie vzdialenosti viac ako 2570 kilometrov za rok. Využitie slnečnej energie pritom predstavuje zníženie množstva škodlivých emisií oxidu uhličitého, no a znižuje sa aj spotreba elektrickej energie, potrebnej na dobíjanie vozidla až o 50 percent.

Solárne vozíky sú súčasťou programu prevádzkovej udržateľnosti zoologickej záhrady, ktorý sa zameriava na zlepšenie energetickej účinnosti, zníženie emisií skleníkových plynov, šetrenie a recykláciu vody ako aj na zachovanie ďalších prírodných zdrojov.