Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Mobilné telefóny ako nástroj pre sledovanie rýchleho spravodajstva

Autor:
Lubo Straka
Zverejnené:
2. 8. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Mobilný telefón – nepochybne jedno z najpoužívanejších zariadení, ktoré má rozhodne väčšina ľudí. A dokonca skoro stále pri sebe. Aj preto je zrejme najdôležitejším nástrojom pre získavanie informácií. Aj cez taký telefonický hovor, keďže sa pri komunikácii s druhou stranou vždy niečo dozviete.

No silným prvkom je v mobiloch dátové pripojenie, ktoré otvára doslova nekonečné informačné možnosti. Tie nám však môžu uberať celkom dosť času. Aj preto sa televízia TA3, ako silné spravodajské médium, zamerala na distribúciu informácií, ktoré sú krátke a vecné. Celkom vtipne sa to podarilo odkomunikovať v rámci spotu, v ktorom hrali hlavnú úlohu netradične dlhé mobilné telefóny.

Nie každý vie, že prvé pokusy, s akýmsi konceptom mobilného telefónu, siahajú ešte do 40tych rokov 20teho storočia. Bola to skôr predstava ako realita, no rozhodne určila smer vývoja. Do praxe sa mobily dostali až o niekoľko desiatok rokov, no a vývoj ich dotiahol až do dnešnej podoby, s dotykovým displejom.

„Ak by ste to nevedeli, tak prvým telefónom s dotykovým displejom bol model s názvom SIMON od IBM. Vznikol už v roku 1992 a o 3 roky neskôr sa dostal dokonca aj do filmu The NET so Sandrou Bullock. 4 a pol palcový displej a rozlíšenie 160 na 293 bodov. Áno, dnes úsmevné. A pokračovalo to Nokiou 9000 komunikátorom, potom prišiel Ericson R380 a LG PRADA. No karty zamiešal až prvý iPhone v roku 2007, ktorý dejiny dotykových telefónov naozaj zmenil,“ hovorí Ľubomír Straka, šéfredaktor, Techpedia.sk.

Ani ďalší výrobcovia nechceli čakať kým ich trh predbehne, a tak vývoj dotykových mobilov bežal na plné obrátky. Smartfóny si pritom prešli aj rôznymi operačnými systémami, z ktorých je živých už len pár. Najrozšírenejší tak zostal nielen iOS, ale na krk mu už dlhodobo šliape aj konkurencia v podobe systému Android.

„Keď som sa v roku 2008 dostal na jednej zo svetových výstav, k prvému dotykovému Android telefónu na svete, ani som len netušil, že jeho systém prežije dodnes. Bol to model HTC Dream – G1 a nikto z nás, technologických novinárov, tomu vtedy veľmi neveril. Dnes si mnohí už bez Androidu ani nevedia predstaviť svoj život. Otvorený systém totiž priniesol mnoho aplikácií, ktoré ľuďom denno-denne uľahčujú život. Od počasia, cez rýchlu textovú komunikáciu, internet banking až po hry, či získavanie spravodajských informácií.“

Podľa niektorých svetových prieskumov dnes pristupuje k spravodajstvu, cez mobilné telefóny, viac ako 70 percent ľudí. Náš domáci prieskum to ešte zvýšil, keďže sa podľa neho dostáva k správam cez mobil skoro 90% Slovákov. Jednoducho Slováci chcú byť informovaní naozaj kdekoľvek.

„Naše malé digitálne zariadenia sú pre nás rozhodne akousi chodiacou encyklopédiou. No nevenujeme im príliš veľa času? Ešte v roku 2021 totiž ľudia, podľa Digital News report, sledovali správy na svojich mobilných telefónoch až 37 minút denne. Iný, neskorší prieskum odhalil, že je to viac ako hodina. Čo je teda optimálne? Týmto smerom sa zrejme zamysleli aj v televízii TA3 a divákom sa tak rozhodli sprístupniť správy, ktoré im toľko času nezaberú, no zároveň nezostane divák ochudobnený o najdôležitejší obsah.“

Televízne Flashky tak reagujú aj na to, že mnohí používatelia a konzumenti obsahu len rýchlo prebehnú nadpisy. V inovatívnom formáte tak dostanú dostatočný prehľad za krátku dobu. Upozorniť na to sa televízia rozhodla aj prostredníctvom zaujímavého spotu, v ktorom hrali hlavnú úlohu nielen zamestnanci TA3, ale predovšetkým mobilné telefóny, no nie hocijaké, zhotovené na mieru. Kým bežné smartfóny sa na dĺžku vtesnajú zhruba do 17tich centimetrov, mobilné telefóny z kampane TA3 dosahovali pol metra.

„Zaujímavosťou je, že celkovo sa pri nakrúcaní TA3 spotu použili dva telefóny alebo familiárne LongPhony. Jeden mal 50 a druhý až 65 centimetrov. Ich šírka sa reálne podobala na bežný mobil, čiže tak 8 centimetrov. Pri výrobe týchto špeciálnych rekvizít sa použilo tvrdené sklo a vo finalizácii dostali dizajnové lakovanie. Nechýbala ani pomoc od 3D tlačiarne a dokonca sa o presnosť šošoviek optík jednotlivých kamier postaral laser. Jednoducho technológie tvorili technológie,“ dodáva Ľubomír Straka, šéfredaktor, Techpedia.sk.

Kreatívny tím tvorcov spotu tak dokázal, že technológie sa dajú aj parodovať a môžu vyčariť úsmev na tvári. Inovatívna paródia tak pomohla televízii odkomunikovať, že pri získavaní čerstvých informácií nemusí používateľ stráviť na mobilnom telefóne veľa času. Jednoducho správy ani mobily nemusia byť dlhé.