Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Wheel Scout nájde najvhodnejšiu cestu pre vozíčkarov

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Všetci sme si zvykli využívať navigačné zariadenia. Pomáhajú nájsť cestu v menej známych oblastiach. Problémom však je, že cesta, ktorú navigácia zobrazuje, je vhodná pre „zdravého“ chodca. Čo však spraviť v prípade, že je človek pripútaný na invalidný vozík?

V navigačných aplikáciách sa na zobrazenej ceste často vyskytujú prekážky, ktoré chodec hravo zvládne, no vozíčkar ich s vozíkom nemôže prekonať. Vývojári však prichádzajú s takou navigáciou, ktorá telesne postihnutým pomôže pohybovať sa v neznámom prostredí. Wheel Scout je mobilná navigačná aplikácia, ktorú vozíčkari využijú na smartfóne či tablete. Zobrazuje prístupné cesty, ktoré sú pre nich vhodné. 

Pre vozíčkarov totiž predstavuje ťažkosti napríklad niekoľko schodov, ktorým chýba bezbariérový prístup. Aplikácia teda využíva mapu OpenStreetMap. Zobrazujú sa tu možné cesty podobne ako pri dopravnom osvetlení: zelenou sú prístupné vyznačené prístupné cesty, no ak je farba červená, vozíčkar prekážku neprekoná. V aplikácii sú však okrem toho aj personalizované informácie. Vozíčkar tu zadá svoje vlastné obmedzenia a aplikácia mu podľa toho cestu prispôsobí. Napríklad tu zadáva veľkosť svojho vozíka, typ či sprievodnú osobu. Táto osobná databáza sa dá potom použiť ako prednastavený profil a systém potom vyhľadáva iba cesty, ktoré spĺňajú vaše podmienky. Okrem toho môže používateľ zdávať rôzne prekážky, schody, neprechodné miesta do databázy, ktorá bude slúžiť všetkým. 

V súčasnosti sa na mape zobrazujú aj toalety v danej oblasti, kde je bezbariérový prístup. Existuje však aj navigácia Wheel Map, kde sú bezbariérové reštaurácie či zdravotné strediská. Tá však s týmto produktom zatiaľ nesúvisí.