Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Adobe Lightroom v mobilnej verzii

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Adobe Creative Suite (CS) je jedným z najznámejších softvérových balíkov určených na grafický dizajn, strih videa, úpravu zvuku, špeciálne efekty. Všetci snáď poznáme jeho súčasti ako Adobe Photoshop či Adobe Premiere. Teraz však prichádza i niečo pre mobilnejšie zariadenia.

Ak hovoríme o úrave obrázkov, Photoshop je pre niektorých príliš zložitý a najmä – hodí sa skôr na výrobu plagátov ako na úpravu fotografií na sociálne siete. Preto je tu možnosť Adobe Lightroom, ktorý si získal obrovskú obľubu. A teraz prichádza už aj v podobe mobilnej aplikácie Lightroom Mobile. Zatiaľ sa však dá využiť len v prípade, že ste majiteľom iPadu, časom sa plánuje ponuka rozšíriť aj na iPhone.

Pri takejto mobilnejšej verzii však išli niektoré funkcie do úzadia, no je možné, že časom sa veci zmenia. Zatiaľ si musíte vystačiť s ovládaním na spodnej lište. V klasickom Lightroome na stolnej verzii počítaču (alebo notebooku) máte totiž efekty i funkcie rozdelené po krajoch. Človek si však zvykne na všetko, možno si teda časom obľúbite klasické dotykové ovládanie tohto programu a zabavíte sa aj s ovládaním gestami. Výhodou je práca s RAW - v iPade pracujete iba s tzv. Smart Previews, ktoré zosynchronizujete až neskôr v počítači s originálnym RAW.  

V programe je tlačidlo na zdieľanie, vďaka ktorému môžete fotografiu priamo posunúť na niektorú zo sociálnych sietí. Adobe Lightroom Mobile však nie je zdarma, stiahnuť sa dá iba ak máte predplatený Photoshop Photography Program, alebo ho môžete získať v rámci Creative Cloud.