Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Amazon Fire: 6 kamier a Dynamická perspektíva

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Je ťažké zaujať medzi množstvom smartfónov, ktoré pribúdajú takmer každý deň - pokiaľ nemá výrobca nejaké esá v rukáve v podobe noviniek, ktoré iní nemajú. Amazon to vie a preto dlhé roky pracoval na svojom prvom smartfóne. Celé mesiace postupne dávkovali (či unikali) útržkovité informácie. Smartfón, ktorý disponuje 6 kamerami je tu skutočne len jeden.

Ich novinka sa nazýva Fire a okrem toho, že má vpredu 5 kamier pripomína klasický smarftón. Displej veľkosti 4,7 palca, Gorilla Glass tvoriaca pokrytie v prednej i zadnej časti a jeho hrúbka je 8,9mm. A čo s tými kamerami? Po poslednom tízeri na svoju novinku bolo jasné, že sa môžeme naozaj tešiť, čo nám Amazon prestaví – a nesklamal. Systém kamier totiž sníma polohu vašej hlavy, ako aj jej vzdialenosť od obrazovky a dokáže natáčať obrázok tak, akoby ste sa pohybovali okolo neho. Ponúka skrátka 3D Dynamickú perspektívu. Túto funkciu zvládajú už aj dve kamery, no Amazon integroval štyri – v prípade, že rukou práve zacláňate pri držaní smartfónu jednu z kamier. Táto funkcionalita pritom funguje v rámci všetkých aplikácií v smartfóne – od pohľadu na pracovnú plochu až po mapy. Slušne to vyriešili v tomto zmysle i s hrami. Napríklad pri ovládaní snowboardistu stačí iba nakláňať vašu hlavu do strán – a to práve slúži ako joystick. Hlavou ovládate dokonca i skoky. Amazon však myslel aj na ľudí, ktorí trpia rôznymi poruchami motoriky a preto sa táto funkcia dá i vypnúť. Bohužiaľ, smartfón takto však stratí jednu zo svojich najväčších predností.

Ďalším silným ťahačom pre zákazníkov môže byť aj funkcia Firefly. Je to niečo ako sken QR kódov, no ponúka omnoho viac možností. Zoskenovaný produkt sa okamžite vyroluje spolu s relevantnými informáciami aj s ponukou kúpy v rámci obchodného reťazca.

Rovnako na smartfóne funguje i ovládanie gestami – ak mierne švihnete smartfónom doľava, vyroluje sa panel s upozorneniami o schôdzkach či správach. Pri švihu doprava sa zjaví ponuka od Amazonu, pohyb v oboch smeroch zase zobrazí dátum a čas.

Otázkou ostáva, čo s batériou. 2,400 mAh má podľa výrobcu vydržať na 285 hodín v stand-by režime, 65 hodín audio-prehrávania, 22 hodín hovoru a 11 hodín pozerania videa. Len tie 3D efekty tu akosi nie sú spočítané, no isté je, že na batériu bude množstvo kamier náročné. 

Zaujímavosťou je, že zariadenie nedisponuje Bluetooth rozhraním – i keď vraj hardvér ho podporí a časom sa tu možno objaví. Nejde samozrejme o prenos fotografií, ale o párovanie so smart hodinkami či inými inteligentnými zariadeniami, smart náramkami. Je to škoda, pretože veľké množstvo používateľov je dnes majiteľmi i nejakého wearables. Uvidíme, či časom táto maličkosť nepribudne.