Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

IBM: Superpočítač Watson už aj varí!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 7. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť IBM vyvinula v spolupráci s časopisom Bon Appetít aplikáciu „Chef Watson s Bon Appétit“, ktorá umožní všetkým záujemcom o kuchyňu tvoriť nové recepty a kombinácie chutí. Aplikácia spája schopnosti učiť sa superpočítača Watsona a kulinárske znalosti Bon Appétit. Aplikácia bude zatiaľ prístupná v beta verzii.

Nová aplikácia predstavuje krok vpred pri vývoji IBM superpočítača Watson. Ten sa už s kulinárskymi zručnosťami predviedol začiatkom apríla v Austine (Texas). „V Bon Appétit sme boli prekvapení, čo všetko dokáže superpočítač Watson objaviť a ako pomáha rozvíjať kreativitu šéfkuchárov,“ hovorí séfredaktor magazínu Bon Appétit Adam Rapoport. „Práve na príklade tejto aplikácie môžeme vidieť prienik medzi technológiami a potravinami, ktorý prináša nové myslenie a kreativitu nielen do našej vlastnej testovacej kuchyne, ale aj do kuchýň v domácnostiach našich čitateľov,“ vraví šéfredaktor Bon Appétit.

A ako môže sperpočítač vlastne variť? Aplikácia totiž umožní všetkým doslova prekročiť hranice svojich schopností počas prípravy jedál, pretože ponúka nový typ kreativity – netradičná kombinácia prísad, ktorá je založená na vedeckých poznatkoch kognitívnych technológií. „V spolupráci s Bon Appétit sme dali novú aplikáciu najskôr do rúk malej skupine užívateľov, s vášňou pre varenie, ktorí chceli byť súčasťou tohto prelomového projektu. Našim cieľom je pomôcť ľuďom objaviť potenciál kognitívnych výpočtových systémov. Tieto systémy dokážu veľmi ľahko pochopiť a zanalyzovať veľké množstvo dát, zlúčenín a vzorcov a rovnako získavajú obrovské množstvo nových vedomostí na základe interakcie s ľuďmi a informáciami, s ktorými prichádzajú do styku,“ povedal pri tejto príležitosti Mike Rhodin, senior viceprezident IBM Watson Group.